Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Google chystá telefon s možností výměny komponent

Každý počítač je vlastně stavebnice. Grafická karta už nestíhá nejnovější hry? Prostě ji vyměníte. Na pevný disk už se vám nevejdou nová data? Tak si koupíte větší. Hardware je totiž modulární, standardizovaný a díky tomu flexibilní.

ara1V případě chytrých telefonů je tomu jinak. Často se jim sice říká malé počítače a ony skutečně funkce počítačů plní, ale všechny komponenty jsou vměsnány na velmi malém prostoru, navzájem úzce propojeny a – odhlédneme-li od baterie – je proto velmi složité je zvlášť zabudovávat či vyndavat.

Společnost Google sice prodala výrobce telefonů Motorola, ale ještě předtím z něj vyčlenila pracovní skupinu špičkových inženýrů. Ti dnes pracují na tom, co jiní považují za nemožné – chytrém telefonu, který bude podobně modulární jako PC.

Projekt má název Ara a jeho cílem není jen vytvořit telefon, do kterého půjde okamžitě zabudovat nový fotoaparát nebo rychlejší procesor, ale také telefon, který bude cenově dostupný a najde si zákazníky v rozvojových zemích.

Nejlevnější model by měl být k mání za 50 dolarů. Pro něj bude možné koupit si lepší komponenty, třeba jen ty, které opravdu využijete. To by byla velká výhoda oproti dnešním telefonům, které v daných kategoriích nabízí plošný standard. Ty nejlepší tak mají špičkové fotoaparáty, procesory i paměť. Ale co když nepotřebujete vše? Stejně to zaplatíte.

Ara má být otevřená platforma, pro kterou budou moci prodávat komponenty podle příslušných standardů nezávislé společnosti. Brzy by měl světlo světa spatřit první „modulární vývojový balíček“ a k projektu Ara plánuje Google svolat vývojářskou konferenci už 15. a 16. dubna.

AndroidGooglemobily

david • 4. 3. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: