Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Šifrované volání pro každého

Společnost Secusmart z německého Hannoveru, která zajišťuje šifrované telefony pro celou německou vládu včetně kancléřky Angely Merkelové, se rozhodla uvést na trh službu, která umožní šifrovat telefonní hovory úplně každému. Secusmart to oznámila na veletrhu spotřební elektroniky Cebit.

Cenově dostupná služba

Aplikace „Secure Smart“ by měla být k dispozici prakticky pro všechny chytré telefony. Společnost vidí svou cílovou skupinu zejména ve firmách. Cena služby by měla činit 12 euro, tedy přibližně 330 Kč za přístroj na měsíc. To je mnohonásobně méně, než kolik stojí specializované šifrování dnes.

První verze aplikace má být určena pro nejrozšířenější operační systém Android. Brzy by pak měly následovat alternativy pro další operační systémy.

Technicky budou telefonáty aplikací přenášeny ve formě zašifrovaných datových balíčků, nikoliv ve formě řeči jako je to běžné. Technika by měla ochránit také metadata, tedy například číslo volajícího.

Zpravodajské služby a průmyslová špionáž

Služba bude dostupná nejprve pro německý trh, ovšem Secusmart tvrdí, že jí od počátku budou moci používat také partnerské firmy německých korporací. Tedy pravděpodobně také nejeden podnik v České republice. Vzhledem k tomu, že na vývoji aplikace spolupracuje celoevropský operátor Vodafone, lze očekávat její rychlé rozšíření a běžnou dostupnost také v dalších zemích.

Poptávka po šifrovaných hovorech stoupla v souvislosti s loňským skandálem kolem americké zpravodajské služby NSA. Edward Snowden tehdy veřejně odhalil míru odposlouchávání telefonů a sledování internetu, která byla do té doby nepředstavitelná.

Praktické využití pro společnosti spočívá ale zejména v zamezení průmyslové špionáži, která v posledních letech nebezpečně roste.

david • 12. 3. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: