Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Spánek v kanceláři? Stále trochu exotika

Pokud si někdo z kanceláře udělá desetiminutovou přestávku na cigaretu, je to vnímáno zcela normálně. Ale co když se někdo rozhodne dát si u stolu na chvíli šlofíka? Pak získá přinejmenším pověst flamendra, který to v noci zase jednou přehnal. V horším případě se na něj ostatní dívají jako na někoho, za koho musí odvádět práci, zatímco on si vyspává. Zpravidla mají spící kolegové pověst slabých a líných. Spánek zkrátka v českých kancelářích nemá na růžích ustláno.

Přitom spánek v průběhu dne je zcela přirozený a dokonce prospěšný – jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Zvyšuje totiž zaměstnancův komfort a zaměstnavatel na oplátku získá efektivnějšího pracovníka. Moderní výzkumy ukazují, že taková čtvrthodinka poledního spánku zvýši produktivitu o 35 %. “Pravděpodobnost únavy je nejvyšší mezi 12 a 14 a 16 a 18 hodinou. Pokud si v tomto čase dáme nejvýš 30 minut oddech vyplněný spánkem, budeme tělesně i duševně fit,” říká Ingo Fietze, který je profesorem na berlínské klinice Charité.

Pochopitelně není optimální spát na desce stolu uprostřed rozdělané práce v kancelářích formátu open space. Některé progresivní společnosti se proto uchylují k budování odpočíváren, kde jejich zaměstnanci mohou na chvíli spočinout a načerpat sil pro další práci. Ty bohatší je zařídí ve stylu feng-šuej, reprosostavou pro příjemný hudební podkres a barvy střídajícím osvětlením. Většina zaměstnanců se ale spokojí s oddělenou místností, ze které lze s trochou snahy a bez zbytečných výdajů udělat příjemnou relaxační zónu.

S tím, jak stoupá tlak na zaměstnance, kdy tito musí být v kanceláři často až do nočních hodin, vzroste také poptávka po relaxačních místnostech. “Dát si dvacet” v kanceláři tak brzy nebude žádná exotika, ale naprostý standard.

david • 17. 3. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: