Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Končí systém, který je stále nainstalován na třetině všech počítačů

Microsoft k 8. dubnu tohoto roku definitivně ukončí podporu operačního systému Windows XP. Dosud nejoblíbenější operační systém je ale stále nainstalován přibližně na třetině všech počítačů na světě. Když Microsoft pro tento OS přestane poskytovat bezpečnostní opravy, může se stát snadným terčem hackerů, jejichž aktivita v poslední době strmě stoupá. Ostatně je to sám Microsoft, který důrazně varuje před používáním Windows XP po ukončení jeho podpory. V tomto případě jde ale pochopitelně také o snahu přimět uživatele k přechodu na nový operační systém (a jeho nákupu).

Dosavadní uživatele Windows XP zřejmě nepotěší ani skutečnost, že svůj systém nijak zvlášť nezabezpečí ani antivirovými programy či firewally třetích stran. Pokud se totiž v systému objeví skulina, na kterou již Microsoft nebude reagovat, nedokáží ji v drtivé většině případů zakrýt ani tyto programy. S koncem podpory od Microsoftu se uživatelé budou také stále častěji setkávat s tím, že jim na Windows XP nepůjdou spustit nové aplikace, případně nainstalovat nové periferie jako jsou tiskárny či klávesnice.

Pokud stále pracujete na Windows XP, máte v zásadě tyto možnosti:

  • Pokud vlastníte dostatečně hardwarově vybavený počítač, můžete přejít na nejnovější operační systém Microsoftu – Windows 8.1. Problém je, že Windows XP je starý operační systém a často běží na starších počítačích, které již Windows 8.1. nezvládnou. Pak připadá v úvahu ještě operační systém Windows 7, který není tak náročný.
  • Cenově nejméně náročnou variantou je přechod na jednu z distribucí Linuxu – Ubuntu. Tento operační systém je k dispozici bezplatně, nemá vysoké hardwarové požadavky a snadno ho nainstalujete. Výrobce Canonical poskytuje pravidelné bezpečnostní opravy jako Microsoft, navíc platí, že Linux je obecně bezpečnější než Windows.
  • V případě, že z nějakého důvodu lpíte na Windows XP, můžete si ho několika způsoby nasimulovat a přitom zachovat bezpečnost počítače. Pro Windows 7 a Windows 8.1. existují takzvané XP mody, díky kterým starý OS běží na novém OS. V úvahu připadá také instalace software VirtualBox coby virtuálního PC. Na něm potom můžete Windows XP provozovat, a to jak pod novými Windows, tak linuxovými distribucemi.

david • 28. 3. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: