Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

5 tipů pro lepší hesla. Nepodceňujte je!

Příliš nad nimi nepřemýšlet a hlavně si je pamatovat. To jsou kritéria, která většina lidí při volbě hesel pro své nejrůznější internetové účty používá. Měli by být ale náročnější.

Rozlučte se s 123456

Tomu, že odněkud uniknou soukromé údaje, lze vlastním přičiněním zabránit jen obtížně. Tyto údaje jsou ale většinou zašifrované. To ale nepomůže, pokud jsou hesla příliš jednoduchá. Dnes už byste skutečně neměli používat „123456“ nebo „heslo“. Raději dejte dohromady několik slov o více než 12 znacích a některá písmena nahraďte číslicemi. Pak si ještě napište do kalendáře, že za tři měsíce je heslo třeba změnit.

Jiné heslo pro různé služby

Je samozřejmě pohodlné mít jedno heslo pro všechny služby. Je to ale zároveň nebezpečné, obzvlášť pokud používáte stejné heslo například pro internetové bankovnictví a email. Abyste si všechna hesla pamatovali, můžete využít některý z volně přístupných manažerů, který pro každou službu vymyslí jedinečné heslo. Nebo si hesla napište na papír a ten dobře schovejte.

Zapomeňte na své první domácí zvíře

Řada internetových služeb nabízí takzvané bezpečnostní otázky v případě, že heslo zapomenete. Můžete tak zadat například jméno své matky nebo svého prvního zvířecího miláčka. Problém je v tom, že to nejsou zrovna tajné údaje a dají se poměrně snadno zjistit. Pak už není problém se do služby dostat i bez znalosti hesla. Zvolte proto jen takovou bezpečnostní otázku, u níž jste si jisti, že odpověď znáte jen vy.

Dvakrát je lepší

Něco, co je třeba vědět a něco, co je třeba mít u sebe. Na tomto základě funguje takzvaná dvojnásobná autentifikace, kterou znáte pravděpodobně ze svého internetového bankovnictví. Zadáte heslo a pak vám přijde SMS na mobilní telefon. Podobný přístup ale nabízejí také internetové služby jako Google, PayPal či Facebook.

Dobré heslo není vše

Kdo chce svá data chránit před kriminálními živly, bude potřebovat víc než jen dobré heslo. Služby jako Google, Facebook či Twitter umožňují nejrůznějším aplikacím přístup k vašim datům. Tato práva byste měli pravidelně kontrolovat a nepoužívané aplikace mazat.

david • 7. 4. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: