Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

LiStOVáNí je úspěšná reklama na čtení

LiStOVáNí je cyklus scénického čtení, který každý měsíc představuje zajímavou knihu, která se objeví na trhu. Jde vždy přibližně o hodinové divadelní vystoupení, ve kterém je přenášen děj knihy, jazyk autora a atmosféra dané literatury na obecenstvo, které se v čele s mladou generací ve světě oproštěném od kultury a literatury vrací zpět k tomu, co tu bylo první – knize.
Projekt působí pro všechny generace na pěti stálých scénách v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Havlíčkově Brodě a Bratislavě. Průměrně uvádí až 10 premiér ročně, pro dospělé, mládež i děti. Ročně se LiStOVáNí dostane až do 80 českých měst a odehraje téměř 300 představení.

O projektu jsme si povídali s Lukášem Hejlíkem.

Již řadu let úspěšně propagujeme knihy formou LiStOVáNí. Co vás k té myšlence vedlo?
Docela nevinný nápad a několik shod okolností. Každopádně jsme měli před 11 lety spoustu volného času a elánu něco udělat. Při prvním angažmá v Českých Budějovicích jsme to rozjeli. Rádi jsme četli a měli chuť něco rozjet. Začalo to nevinně, ale už na první LiStOVáNí (Intimní schránka Sabriny Black od Emila Hakla) přisli lidi, smáli se a my udělali další a další knížku. A už to jelo.

A kolik knih jste již takto divákům představili?
Dnes jich máme za sebou 82! Je to šílené, ale pořád ten žánr objevujeme, zdokonalujeme. Pořád se nám nevyčerpal.

Myslíte, že v dnešní době sociálních sítí lidé ještě čtou knihy?
Není to tak zlé. Objedeme s LiStOVáNím až 180 českých měst ročně, hrajeme pro úplně všechny věkové kategorie. Děti od 3.- 4. třídy do knihoven chodí, čtou. To že teenageři preferují sociální sítě, obrazovky a elektronickou zábavu, to je prostě logické. Mají svůj svět, své chápání a pak se ke knize buď vrátí nebo ne. A ano, ten technický posun vše opravdu velmi zrychluje, to si my, kteří to v mládí nezažili, nedokážeme představit a někdy jim to tedy až zbytečně vyčítáme. A že se nám dorostencům po školách daří dokázat, že čtení dnes uprostřed tohoto akčního guláše, který se kolem nich rozlévá, není nuda, mrtvá věc a očividná pruda, to je myslím skvělé. Na knihu, kterou ve škole zahrajeme, je pak třeba v knihovně roční rezervace. Nezapomínejte, že i elektronika útočí v reklamách, štěstí lidé dneska cítí ve vlastnictví věcí, a tak i my prostě trochu děláme reklamu čtení a čtenářství.

Neměl jste někdy chuť napsat vlastní knihu?
Ano, ale vždycky mě to rychle přešlo.

Jaké setkání s autorem knih pro vás bylo nejzajímavější a přínosné?
Všechna měla co do sebe. Robert Fulghum byl osobní. Tomáš Sedláček nám otevřel mnohé dveře (nejenom v tom, že zdoláme všechny žánry), Dan Brown v tom, že i nejprodávanější autor světa řekne, že to, co děláme je skvělý. Stephen Clarke na Merdetour se stal kamarádem, se kterým se v Paříží pořád setkáváme, aby se po roce vrátil na Merdetour2. Sarah Watersovou chceme také pozvat znovu. Jirka Hajíček byl nejplašší autor, kterého jsme přiměli hrát na jevišti jeho knihu. A nebere to konce. V každé knize s každým autorem mám svou osobní záložku!

Jak se vám daří skloubit hereckou kariéru s projektem LiStOVáNí a farmařením?
Život je trochu cirkus. Žádný den není stejný. Což je trošku kolotoč, z kterého se občas motá hlava. Ale když to ustojíte, je to skvělá jízda!

milan • 18. 4. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: