Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Práce z domova přibývá. Ale jak zajistit, aby fungovala?

Pro mnohé zaměstnance je home office živoucím snem. Žádné budíky zvonící ještě před východem slunce, žádní šéfové dýchající vám na záda (byť mohou posílat nekonečné množství emailů) a možnost věnovat se třeba v deset hodin dopoledne cvičení.

Jistě, pokud pracujete na pozici zákaznické podpory, budík si budete muset řídit stejně. Ale jsou povolání, kterým práce doma perfektně sedí. Pokud nepotřebujete přímý kontakt s kolegy, jste imunní vůči prokrastinaci a navíc toho sami uděláte víc, než kdybyste byli v kanceláři, je pro vás home office ideální. Jestliže ho ještě nemáte, můžete se na něj v určité podobě přinejmenším těšit. Důvodů pro jeho zavádění totiž přibývá.

Proč je práce z domova stále běžnější

Fyzické pracovní místo stojí peníze. Je třeba pronajímat kanceláře, platit pojištění, energie, ostrahu a pořizovat nábytek. Zaměstnance navíc stojí peníze samotné dojíždění. Byly časy, kdy bylo třeba setkávat se, spolupracovat s kolegy, sdílet dokumenty a podobně, ale s novými technologickými možnostmi už to nutné není. Dokonce i pracovníci fyzicky přítomní v kanceláři spolu často komunikují prostřednictvím techniky, nikoliv osobně.

Není to pro každého

Pomineme-li zaměstnání, která ze své podstaty nejsou pro home office vhodná, hraje důležitou roli také osobnost samotného zaměstnance. Někteří lidé zkrátka potřebují jasně daný režim a fungují v něm nejlépe. Pokud mají se svým časem přílišnou volnost, mohou se k práci obtížně nutit, případně ji dohánět na poslední chvíli, což není cílem práce z domova.

Co je třeba vyřešit

Společnosti, které chtějí práci z domova ve větší míře zavést, by v první řadě měly svým zaměstnancům poskytnout takové technologické zázemí, které jim práci umožní vykonávat stejně nebo ještě lépe, než kdyby seděli přímo v kanceláři. Teprve poté je možné začít nastavovat pravidla pro každou pozici.

david • 21. 4. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: