Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Jak se v kanceláři můžeme poučit od švábů

Jak moc je vlastně škodlivá přítomnost ostatních v kancelářích typu open space? První experimenty na toto téma byly provedeny se šváby. Vědci brzy zjistili, že tento hmyz rychleji utíká, když na něj jiní jeho druhu civí. Pokud má ale najít cestu z labyrintu, je přítomnost ostatních naopak na překážku – cestu hledá šváb pomaleji. Z toho vznikla hypotéza: Při jednodušších úkolech roste výkonnost, když máte kolegy „za zády“. Při složitějších úkolech naopak za stejné konstelace klesá.

Test funguje také u lidí. Vědci řekli probantům, že si pro určitý experiment musí převléknout oblečení – ve skutečnosti šlo o převlékání samotné. Zout vlastní boty, nasadit laboratorní obuv a obléci laboratorní oděc. Potom je účastníkům řečeno, že se experiment přeci jen nekoná a že se mohou převléci.

Pro každou práci existuje ideální prostředí

To vše se děje za rozličných podmínek. Jednou byli účastníci sami, jindy na ně dohlížel vedoucí experimentu a následně zase do místnosti někdo neočekávaně vpadl. Výsledky ukázaly, že jednoduché úkoly – jako vyzutí a nazutí vlastních bot – zvládli testovaní o 30 % rychleji pod dozorem a o 20 % rychleji, když do místnosti někdo vešel. Složitější úkoly typu nasoukání se do neznámého laboratorního oděvu trvají naopak za přítomnosti dalších osob déle.

Z toho vyplývá, že pro každý úkol je vhodné jiné prostředí. Rutinní úkoly se velmi dobře řeší v kanceláři plné lidí, za skleněnou stěnou nebo třeba v kavárně. Naopak doma nebo v samostatné kanceláři vám tolik nepůjdou. V případě složitějších úkolů je tomu přesně naopak.

david • 30. 4. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: