Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Dvacetihodinový pracovní týden. Nový standard?

Bill Gates kreslí temnou vizi budoucnosti. „Velká část pracovních míst bude v příštích 20 letech nahrazena software,“ řekl nejbohatší muž planety a zakladatel společnosti Microsoft při své přednášce na American Enterprise Institute.

Na mysl se vkrádají obrázky dlouhodobě nezaměstnaných, propuštěných otců od rodin. Také povolání, která vás v této souvislosti hned nenapadnou, mohou být ohrožena. Vždyť americké noviny Los Angeles Times už nechávají psát články o zemětřeseních počítač.

Ale vždyť to je přeci dávný sen průkopníku industrializace! Stavíme stroje, které z našich beder berou stále více práce. Tím pádem jsme stále produktivnější a svět může vesele dál růst. Při stejném pracovním vytížení toho vyprodukujeme víc, případně budeme mít více volného času.

Proč se nevěnovat sobě a své rodině?

Práce pro lidskou sílu bude pravděpodobně dále ubývat. Vždyť ještě v minulém století byl poměrně běžný šedesáti, respektive padesátihodinový pracovní týden. Postupně se ustálil na čtyřiceti hodinách, ale tato hodnota je stále ohroženější. V západních zemích jsou na běžném pořádku zkrácené úvazky, které se množí i u nás. A jen částečně proto, aby se vyhovělo například matkám, které se chtějí ve zbytku času věnovat svým dětem. Ale proto, že plný úvazek zkrátka není.

Ale proč to nakonec nevzít jako nový standard? Pokud vydělané peníze stačí na příjemný životní standard, není přeci nutné v práci sedět osm hodin denně. Není lepší získaný čas strávit svými zálibami nebo se věnovat rodině? Kdo pracuje příliš mnoho, nevidí své přátele, nepodívá se po světě a neobjeví talenty, které v něm třeba dřímají.

Zavedení například třicetihodinového pracovního týdne by pomohlo vyřešit i sužující situaci mladých v západoevropských zemích. Vždyť ve Španělsku nemůže najít práci více než polovina lidí do třiceti let.

Současná situace technologického pokroku a pracovního trhu pravděpodobně čtyřicetihodinovému pracovnímu týdnu brzy zasadí poslední ránu.

david • 7. 5. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: