Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Bydlení u rodičů. Lenost nebo nedostatek peněz?

V poslední době se objevují zprávy o tom, jak je mladá generace závislá na rodičích. O mamáncích, kteří hodlají strávit svůj život v pohodlí rodičovské péče, o rozmazlených dětech, neochotných dospět. I statistiky tento trend potvrzují. Podle průzkumu společnosti ppm factum research provedeném na reprezentativním souboru tisícovky respondentů ve věku 15- 85 let z celé České republiky žije s rodiči každý desátý muž ve věku 35 – 44 let, obecně 46 % procent Čechů od 15 do 85 let žije ve dvougenerační domácnosti, 36 % s partnerem/partnerkou nebo manželem/manželkou, 13 % samo a 1 % se spolubydlícím své generace. S rodiči žije zhruba stejně – asi polovina – studentů a lidí těsně po dokončení studia.

Bez peněz

Vyrůst, vystudovat, odejít z domova, založit rodinu. To už dneska není tak samozřejmé. Mnoho mladých lidí se po studiu vrací k rodičům a zůstává u nich až do středního věku. Příčinou není jen rozmazlenost „těch mladých“. Problém je také finanční. Nedostatek pracovních míst a růst cen bytů způsobuje, že osamostatnit se není snadné. Na pronájem či koupi bytu často jeden plat nestačí. A protože mladí lidé uzavírají sňatky později než generace jejich rodičů, je bydlení u rodičů často jediným řešením.

Dalším důvodem pro setrvání u rodičů může být i touha cestovat – byt rodičů pak poslouží jako základna, sklad i možnost, jak snížit výdaje. Častější je také nejistota či neochota zvolit si kariéru. Více mladých lidí mění obory zaměstnání či studia, protože hledá práci, která by je opravdu zajímalo, nebo zjistí, že obor, kterému se chtěli věnovat, je neuživí.

Rozdíly můžeme pozorovat i mezi jednotlivými zeměmi. Zatímco mládež z Itálie či Španělska zůstává s rodiči až do svatby, Švédi, Němci či Britové se stěhují už kolem 18 let.

Líní dědečci?

Že by opravdu šlo o zcela nový trend? Těžko. Každý si asi vzpomene na dědečka či pradědečka, který očekával od své rodiny dokonalý servis a představa, že by po sobě uklidil, nebo si snad byl schopen uvařit či vyprat byla zcela nevídaná. Tak proč se tak divíme, když dnes mladí muži očekávají od svých matek a později manželek totéž?

Ani soužití s rodiči není nic neobvyklého. Jen se dřív předpokládalo, že skončí pokud možno v okamžiku založení vlastní rodiny. Naši rodiče či prarodiče žili ve společných domácnostech také. Jen důvody byly jiné. Nedostatek bytů, ale zároveň nižší věk uzavírání sňatků vedly často ke společnému soužití dvou rodin. Výhody či nevýhody takového uspořádání si asi dovedete představit.

platyvolný časvzdělávánízaměstnáníživot

lenka • 9. 5. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: