Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Google musí na požádání mazat odkazy. Jak toho využít?

Evropský soudní dvůr rozhodl, že se soukromé osoby mohou obracet na Google s tím, aby z vyhledávání odstranil odkazy s jejich osobními údaji. Zatím však není známo, jako formou by se tak mělo dít. Google pravděpodobně připraví příslušnou bránu, přes kterou bude možné požadavky na odstranění odkazů zadávat.

Verdikt Evropského soudního dvora upřesňuje také to, že se dotyční mohou obracet přímo na lokální zastoupení společnosti Google. Není tak třeba komunikovat s centrálou ve Spojených státech amerických, vaši stížnost by měla řešit pobočka v Praze. Připravte se ale na to, že vaše žádost nebude zpracována okamžitě. Google nyní pravděpodobně čeká jejich záplava.

Důležité jsou důvody

Kdo přesto chce neprodleně podat žádost o odstranění odkazu z vyhledávání, měl by v ní konkretizovat své důvody. Navzdory rozsudku nelze očekávat, že by Google začal mazat odkazy bez patřičného odůvodnění. Nejjistější cesta je poukázat na zveřejnění citlivých, chybných nebo již neplatných informací, které vás poškozují.

Přelomový rozsudek ale neznamená, že pokud bude vaší žádosti vyhověno, zmizí inkriminovaný obsah z webu. Ne, bude tam stále (pokud nepožádáte provozovatele příslušné stránky o jeho odstranění, což byste měli udělat ještě před žádostí adresovanou Google), jen ho největší vyhledávač světa nebude indexovat, což sníží jeho dosah.

Nové možnosti, jak se domoci svých práv na internetu, by neměly vést k tomu, že o sobě budete uvádět větší množství informací, protože je budete moci snadno odstranit, respektive odstínit. Obezřetnost v ochraně vlastního soukromí je důležitější než kdy dříve.

david • 16. 5. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: