
Nebezpečím na sociálních sítích se netrápí 9 z 10 Čechů
Uživatelé si příliš neuvědomují rizika aktivního vyžívání sociálních sítí. Vyplývá to z průzkumu Kaspersky Lab a B2B International mezi uživateli ve 27 zemích světa, včetně Česka. Sociální sítě jsou dle průzkumu třetí nejoblíbenější aktivitou na internetu, hned po e-mailu a čtení, na mobilech dokonce druhou.
Češi se přitom kybernetických zločinců na sociálních sítích moc neobávají. 91 % dotázaných v Česku si myslí, že hackery nezajímají, nebo dokonce o této problematice ani neuvažují. 15 % českých respondentů probírá na sociálních sítích soukromé záležitosti s cizími lidmi, stejné množství na nich sdílí informace, které by v reálném životě nikdy neodhalili.
43 % účastníků dotazování v Česku přiznalo, že zadávají data svých online účtů i ve chvíli, kdy jsou připojeni přes veřejnou síť Wi-Fi. Pouhých 8 % Čechů v průzkumu Kaspersky Lab uvedlo přihlašovací údaje ze sociálních sítí jako jeden ze tří druhů informací, o jejichž ztrátu se nejvíce obávají.
Útočníkům přitom takové informace mohou být užitečné v podvodných kampaních, k prolomení hesla nebo například k identifikaci polohy uživatele. Přístup k účtu jim pak umožní odesílat škodlivé odkazy a soubory lidem v kontaktech, přátelích, či třeba získat osobní data zpeněžitelná na černém trhu.
Dle dat z cloudové databáze Kaspersky Security Network zablokovaly produkty Kaspersky Lab více než 600 milionů pokusů o návštěvu phishingových (falešných) stránek a 35 % z nich imitovalo sociální sítě. 34 % uživatelů v Česku podle průzkumu čelilo podezřelým zprávám snažícím se je nalákat na neznámý odkaz nebo potenciálně nebezpečný soubor. 27 % českých respondentů obdrželo e-mail zaslaný údajně sociální sítí s pokusem o získání jejich přihlašovacích údajů.
Kaspersky Lab doporučuje několik základních pravidel, která pomůžou bránit se útokům:
- Používejte silná hesla a vypněte funkci automatického dokončování, zejména na mobilu či tabletu.
- Omezte množství informací, které sdílíte na svém účtu, a rozdělte přátele do skupin, abyste sdíleli nejosobnější informace s těmi, kterým opravdu věříte.
- Nestahujte soubory a neklikejte na odkazy, pokud si nejste jisti, od koho jsou.
- Při přihlašování se ujistěte, že jde o pravou stránku.
- Používejte co nejbezpečnější připojení.
- Ujistěte se, že je vaše zařízení dobře chráněno.
Zdroj: Kaspersky Lab