Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Je libo kávu? Aneb piccolo neexistuje!

Kultura pití kvalitní kávy postupně zaplavila Čechy po revoluci, stejně jako pozvolné pozvání kvalitních vín, dobrého oblékání a řady dalších prožitků života. Pro ty, kteří znali především „turka“ ale chvíli trvalo, než se začali orientovat v různých názvech a druzích kávy. A dodnes máme občas problém si tu správnou kávu a její formát objednat. Když jsem v jedné kavárně, která je součástí velkého mezinárodního řetězce, poslouchal, jak zkušená baristka zaučuje nováčka, napadlo mě, že by malý „manuál“ na to, jaké jsou formy kávy a jak je správně nazvat, mohl být užitečný.

Espresso
Je to šálek silné kávy. Vzniká protlačením horké vody přes kávu. Když si espresso objednáte, nečekejte velký hrnek – jde o 25-30 ml vody.

Lungo
Pokud vám espresso přijde moc „malé“ (nebo také „krátké“), objednejte si rovnou lungo. Jde o prodlouženou verzi espressa. V podstatě jen přidáte více horké vody do již připravené espressa. Správně by vám kavárna měla nabídnout vedle espressa také konvičku horké vody, abyste si kávu sami „prodloužili“ dle chuti.

Ristretto
V Itálii často uvidíte lidi pít kávu „na stojáka“, přímo u baru. Kávu si objednají velmi malou a silnou, pije se dost často „na ex“ nebo na dva hlty. Oblíbenou formou je tzv. ristretto. Je to, naopak od lunga, kratší verze espressa – v šálku dostanete pouze 14-20 ml silného kávového extraktu.

Doppio – opravdová síla
Máte-li slabé srdce, doppio možná ani nezkoušejte. Jde o dvojí dávku silné kávy s objemem vody 50-70 ml. Je to tedy vlastně dvojité espresso.

Cappuccino
Jde o oblíbenou formu kávy, kterou Italové pijí většinou pouze dopoledne. Je to taková „snídaňová“ verze kávy. Jde o kombinaci espressa (1/5 šálku), našlehaného mléka a horkého mléka. Klíčem je hustá a krémová pěna.

Caffé macchiato
Jde o espresso se lžící napěněného mléka. Servíruje se v malém šálku. Od latte se tedy liší ve velikosti šálku, kávy i množství mléka.

Latte
Na rozdíl od café macchiato dostanete latte ve velkém šálku. To proto, že se skládá z prodlouženého espressa – lunga – a našlehaného mléka.

Latte macchiato
To „trojbarevné“, co dobře vypadá a podává se většinou ve sklenici. Jde o espresso a velké množství našlehaného mléka. Nejprve se do sklenice lije mléko, potom espresso a na závěr mléčná pěna.

Americano
Kdo má rád hodně „dlouhou“ kávu v pořádném hrnku, měl by si objednat americano. Jde o espresso, které doplníte velkým množstvím horké vody (většinou poměr 1:5).

Toto jsou základní formy a pojmy, které vám vystačí k objednání té správné kávy a správně jí nazvat. Ten nejčastější pojem z českých kaváren jsme ale vynechali.

Na závěr – existuje piccolo?
Jednoduše řečeno – piccolo neexistuje. Pokud si chcete objednat „krátkou“ a silnou kávu, objednejte jednoduše espresso. V Čechách se s tímto názvem setkáte často, předpokládejte potom, že jde o malou a velmi silnou kávu bez mléka či smetany.

káva

milan • 13. 10. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: