Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Jaký plat očekává český vysokoškolák po absolutoriu?

Čím vyšší vzdělávání, tím vyšší příjem. Tak vnímá většina lidí pravidla trhu práce nejen v České republice. Ve vysokých manažerských pozicích to většinou platí, snad i proto by čeští vysokoškoláci po ukončení studia nejraději pracovali ve vedoucí pozici. Vyplývá to z globálního průzkumu Universum na téma kariéra. Každoročně se ho účastní na 600 tisíc studentů z celého světa, z toho při posledním šetření bylo 10 645 lidí z 61 vzdělávacích institucí v České republice.

image

Nejlepší typ práce
Podle průzkumu by studenti českých vysokých škol nejraději našli své pole působnosti ve vedoucí pozici. Dále jako podnikatelé a lidé, kteří se živí nápady, tj. inovativními myšlenkami. Trochu jinak je to u ekonomicky zaměřených škol, třeba u Bankovního institutu vysoké školy. Tamní studenti dávají přednost podnikatelské kariéře, dále je zajímá pozice tzv. „harmonizéra“, tedy člověka, který vše uvádí v soulad, a teprve pak následuje vedoucí.

Nejzajímavější zaměstnavatelé
Za pět nejatraktivnějších zaměstnavatelů v soukromém sektoru považují čeští vysokoškoláci Google, Českou národní banku, Škodu Auto, ČEZ a Microsoft. Srovnáme-li data za všechny české VŠ a bankovní sektor, pak ti druzí dávají přednost České národní bance, České spořitelně, ČSOB a Komerční bance. Pomyslnou pětici uzavírá Google.

Peníze a slušné zacházení
Podle průzkumu studenti vysokých škol z celé ČR očekávají v průměru plat 24 488 Kč. V bankovním sektoru jsou náročnější, předpokládají průměrnou mzdu 30 115 Kč měsíčně. Obecně totiž nejen mladí lidé očekávají, že v této oblasti je více peněz. Co se týče požadavků na pracovní prostředí a charakter práce, studenti všech univerzit shodně požadují v práci profesionální přístup a možnost osobního rozvoje, bezpečné prostřední a také nové výzvy. Rovněž chtějí přátelské, kreativní a dynamické prostředí, v němž nebude chybět ani ocenění individuálního výkonu.

Na věčné časy? Dnes už méně
Zatímco dříve bylo obvyklé, že lidé neměnili zaměstnání celý život, šetření Universum ukázalo, že dnes je to trochu jinak. Zhruba polovina absolventů vysokých škol předpokládá, že v prvním zaměstnání zůstane více než 5 let. Roli při výběru zaměstnavatele hraje zejména reputace na trhu práce, prestiž a finanční situace.

Maminka má vždycky pravdu
Průzkum Universum mimo jiné ukázal, že si mladí lidé v ČR nejčastěji vybírají vysokou školu podle názoru rodičů. Vliv mají také informační materiály včetně katalogů a brožur. Roli hraje i osobní představa o kariéře, která vychází z aktuální nabídky univerzitního trhu. Co se týče loajality studentů zjišťované na základě otázky, zda by si studenti znovu vybrali stejnou vysokou školu, pak 56 % všech účastníků průzkumu odpovědělo ano.

vzdělávánízaměstnání

ŠMik • 20. 10. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: