Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Nachlazení si léčíme sami, často i prošlými léky

Podzim nahrává virózám. Lidé začínají kašlat, chroptit, shánět léky na bolest i zvýšenou teplotu. Většina české populace v případě běžného nachlazení spoléhá na vlastní úsudek. Mnoho z nás však zapomíná, že i léky mají omezenou dobu použitelnosti. Pak se stávají nebezpečným odpadem.

Naši schopnost samoléčby potvrdil nedávný průzkum Zentivy. Z něj vyplynulo, že 78 % Čechů si běžná nachlazení léčí sama. Vycházíme přitom buď ze svých zkušeností nebo z doporučení lékárníků. Čtvrtina z nás pak například věří na léčbu horkým čajem. Naši víru ve vlastní schopnosti dokládá i fakt, že meziročně klesá prodej léků na předpis, zatímco volně prodejné jdou na dračku.

Trochu vážněji bereme nachlazení, které doprovází horečka. Zhruba 27 % Čechů už v tomto případě kontaktuje lékaře. Přibližně stejný počet pacientů však i nemoci s vysokou teplotou běžně přechází. Tento zlozvyk je rozšířen hlavně mezi ekonomicky aktivními lidmi s vyššími příjmy ve věku 30-59 let. Dovolenou k vyléčení si bere 21 % lidí, pro neschopenku k lékaři si zajde 22 %.

Nebezpečný odpad nekonzumujte!

Pokud se už léčíme sami, měli bychom si být jistí kvalitou užívaných léků. Podle České asociace farmaceutických firem celá třetina Čechů vůbec nekontroluje dobu použitelnosti léků ve své skříni. Zbytečně tím riskujeme své zdraví. Prošlý lék totiž nikomu negarantuje, že bude mít původní léčivé účinky. I proto asociace apeluje, aby lidé věnovali svým domácím lékárničkám pozornost. Asi bychom nejedli prošlý sendvič. Nebo takový, který nosíme týden v kabelce. U léků to mnohým očividně tolik nevadí.

Přitom prošlé léky jsou ze zákona klasifikovány jako nebezpečný odpad, takže musí být po době použitelnosti likvidovány certifikovanými firmami. Stačí je odnést zpět do lékárny. To, že nám je tam zdarma vezmou zpět, ovšem ví jen 55 % Čechů. Tuny nebezpečného odpadu tak stále končí v odpadkových koších či spláchnuté v toaletách. V přírodě pak jsou zbytečným ekologickým rizikem. Dvě pětiny z nás tento fakt stále nerespektují.

zdraví

Pickle • 24. 10. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: