Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Stovky lidí na jednom hrobu

V blízkosti Ještědu se během dušičkového víkendu shromáždilo na jednom hrobu přes 600 lidí. Všichni byli v závěru vyčerpaní, ale spokojení.

Zástupy lidí v otrhaných teplákách a zablácených botách proudily libereckou částí Ostašov už od sobotního rána. Místo kytic či svíček nesli účastníci svorně buzoly, čipy a později i mapy. Čekal je HROB. HoRský Orientační Běh, při němž muži naběhali v obtížném kopcovitém terénu okolo 35 kilometrů, ženy zhruba o deset méně.

Nezúčastnění pozorovatelé většinou nemají pro účastníky podobných akcí příliš pochopení. Chodí (tedy běhají) otrhaní. Žádné značkové legíny a upnutá tílka, ale potrhané kalhoty a staré bundy, kterým neublíží ostružiny ani husté smrčí. Lesním cestám se orientační běžci většinu času vyhýbají. Ani na víkendovém HROBu to nebylo jinak. Jakmile to šlo, uhýbali závodníci z cesty do houští, drali se kopřivami či skákali do potoků. A pak v cíli porovnávali, kolik vteřin jim právě tento chytrý postup ušetřil. Na vzdálenostech, jaké měli v mapách, to možná působí zbytečně. Ale zkuste si to. Brzy poznáte, že každý ušetřený krok je dobrý.

Možná to teď, po vykreslení outfitu a chování orientačních běžců, bude vypadat jako naprostý blábol, ale úžasnou vlastností tohoto sportu je, že přitahuje hlavně vzdělanější část populace. Je potřeba dokázat co nejrychleji běžet a současně číst v mapě a přemýšlet o dalších postupech.

Takže až příště narazíte na cedulku HROB podezřele daleko od hřbitova, víte, co čekat. Stovky vysokoškoláků, kteří se po startovním písknutí vrhají do křoví, aby se celí šťastní vynořili o spousty kilometrů dál.
PS: A až narazíte na tříleté dítě, které se u kontroly u lékaře shání po kontrole, kterou by si orazilo, možná není úplný cvok. Jen orienťák.

orienťáksportzdraví

Pickle • 3. 11. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: