Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Manuál pro návštěvníky adventních trhů

Prosinec nemusí být nutně jen ve znamení tlačenice v hypermarketu. Slavnostní  atmosféru můžete mnohem intenzivněji nasát i na vánočních trzích. Přinášíme deset rad pro začínající adventní turisty.

 1. Jeďte včas. Mnohá města zahájila vánoční trhy už v polovině listopadu. Jsou stejně krásné, jako budou za měsíc, jen se na nich mačkáte s menším davem lidí.
 2. Ujistěte se ovšem, že adventní trhy už ve vámi vybrané destinaci začaly. Některá – i velká – česká města si vánoční stánky šetří a otevírají je až poslední víkend před Vánoci.
 3. Vyrazte za hranice. V Rakousku či Německu je o víkendu většina obchodů zavřená, takže vám nehrozí, že byste většinu víkendu strávili porovnáváním cen elektroniky nebo hadrů.
 4. Auto nechte doma. Vydejte se vlakem a užijte si i samotnou cestu. Bez obav si pak budete moct dát svařák nebo cokoliv ostřejšího na zahřátí.
 5. Dobře naplánujte občerstvení na cestu. Pár lahví vína a plastové šampusky pozvednou i úroveň Českých drah – pokud vám pití nedojde už v Počernicích.
 6. Pořádně se oblékněte. Teploměr sice může hlásit osm stupňů, ale při celodenním pobytu venku si už říká o péřovku. Pomalá chůze od stánku ke stánku příliš nezahřeje.
 7. Pokud jindy trhům moc pozornosti nevěnujete, připravte se na opravdu silný zážitek. Stříbrní jeleni ve skoku, okřídlená zlatá prasata i vánoční ozdoby ve tvaru míchačky či muffinů už patří k vánocům stejně jako strom a Ježíšek.
 8. Předem si od domorodců zjistěte, na jaké trhy chodí ve městě oni. Spousta se jich skrývá v zapadlých uličkách, které na mapě či v průvodci ani nenajdete. Ale o to autentičtější bývají. Platí nepřímá úměra, čím zapadlejší trh, tím méně matrjošek a odznáčků tu seženete.
 9. Nečekejte, že zde vyřídíte své vánoční nákupy. Pokud si vaši blízcí nepsali právě o výše uvedené dekorace. Mixér ani sadu šroubováků tu neseženete (i když teplé ponožky a papuče pravděpodobně ano).
 10. Nepřemýšlejte, kolik jste toho mohli o víkendu stihnout dodělat do práce nebo kolik kilometrů na kole obvykle v sobotu natočíte. Odpočiňte si a vypněte.
 11. Pokud opravdu nesnášíte davy lidí, vůni svařeného vína a smutný pohled pozlacených jelenů, zůstaňte doma. Za víkend se dá přeci stihnout tolik pracovních restů!
nákupyvolný časživot

red • 28. 11. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: