Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Recept na peníze

Při předčasném vypovězení stavebního spoření nemusíte přijít o státní příspěvek. Chce to jen trochu drzosti a invence.

Stavební spoření patří díky státním příspěvkům mezi oblíbené formy investic. Kdo netuší, co s volnými penězi, pořídí si na všechny příbuzné stavebko, a výnos má celkem jistý. Ovšem jen do okamžiku, kdy by chtěl své peníze použít dřív, než spoření doběhne. Pak příspěvky cestují zpátky do státní kasy a vy jste rádi, že po měsících papírování dostanete zpět to, co jste vložili.

Byla jsem před pár lety v podobné situaci a developer rozhodně nemínil čekat roky, až nám všechna stavebka doběhnou. A my se nemínili vzdát podpory, když přeci peníze spoříme a opravdu je potřebujeme na koupi bydlení. Povedlo se. Vše v mezích zákona, stálo to pár návštěv spořitelny navíc a mnoho nechápavých pohledů ze strany jejích zaměstnanců. Ale všechny tři spořitelny, u nichž jsme tehdy byli, nám nakonec vyhověly.

Jak? Zde je recept:
Platí, že na státní příspěvek nemáte nárok, pokud smlouvu vypovíte předčasně a nevezmete si úvěr ze stavebního spoření nebo překlenovací úvěr (který jsem dodnes nepochopila, protože vám spořitelna vlastně laskavě půjčuje vaše uspořené peníze plus něco navíc). Pokud si o úvěr zažádáte, příspěvky jsou vaše. My proto podali na spořitelnu žádost o úvěr ze stavebního spoření ve výši 5000 korun (míň nám už přišlo moc trapné). Hned po schválení úvěru jsme požádali o možnost předčasného splacení dluhu a za měsíc, možná dva, jsme měli čistý stůl. A příspěvky na stavební spoření v kapse. Pochopitelně jsme museli prokázat, že jsme všechny peníze využili na bydlení.

Divím se, kolik lidí si státní příspěvky nechá protéct mezi prsty. A taky se trochu divím stavebním spořitelnám, že si výši úvěru neomezí. Některé spořitelny nyní dávají úvěr jen na přesnou sumu, která vznikne rozdílem mezi cílovou částkou, kterou jsme původně chtěli spořit, a našimi úsporami. Jinde mi ale i teď potvrdili, že úvěr v hodnotě pár tisíc není z jejich strany problém. Pochybuji, že jim úroky z těchto obchodů zaplatí všechny náklady. Ale nebráním se.

PS: Pokud by vám to zavánělo levárnou – my ten pětitisícový úvěr opravdu strašně potřebovali 🙂

financepeníze

Pickle • 19. 12. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: