Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Staňte se zámečníkem

Chcete začít nový život, přestat být kancelářskou krysou a dělat konečně něco pořádného? Pokud jste zruční graf2a máte zájem o technické obory, staňte se zámečníkem, svářečem nebo obráběčem kovů. Podle průzkumu, který provedla Francouzsko-česká obchodní komora mezi malými a středními průmyslovými firmami, jsou to tři nejžádanější profese. Zájem je také o zedníky, či elektrikáře.

Nedostatek těchto profesí je způsoben především nezájmem mladých lidí o studium technických oborů. Navíc platí i to, že firmy jsou často nespokojeny s čerstvými absolventy, kterým chybí praktické zkušenosti. graf1Čtvrtina dotazovaných firem čerstvé absolventy nezaměstnává a nedostatek praktických zkušeností je jedním z hlavních důvodů. Dalšími nedostatky ve vzdělání jsou sociální dovednosti, flexibilita či jazykové znalosti. Nejčastěji proto hledají odborníky s praxí 3 – 5 let. Průměrný věk nově přijímaných zaměstnanců je většinou v rozmezí 26 – 35 let.

Situaci by podle dotazovaných firem měl zlepšovat především stát – propagací technických oborů a podporou odborných škol prostřednictvím dotací a stipendií. graf3K tomu mohou přispívat i samotní zaměstnavatelé. 20 porcent dotazovaných má vlastní vzdělávací programy – podporují konkrétní studenty nebo financují specifický obor na existující škole. Nadpoloviční většina organizuje doplňkové vzdělávací programy – dlouhodobé praxe, exkurze či pořádá vlastní odpborné kurzy.

graf4

Průzkum realizovala Francouzsko-česká obchodní komora v listopadu 2014 na vzorku 200 průmyslových podniků malé a střední velikosti (10 – 249 zaměstnanců dle Asociace MSP). Respondenty byly majitelé, ředitelé nebo jednatelé firem nebo osoby, které zodpovídají za nábor nových zaměstnanců, za jejich vzdělávání a péči o ně.

platypodnikánívzdělávánízaměstnání

lenka • 16. 2. 2015


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: