Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

2

Správný bramborový salát? Ze zbytků!

Ikona našich štědrovečerních stolů, bez které si slavnostní večeři správná česká rodina nedokáže představit. Někdo ho dělá rovnou do lavoru, aby ho bylo dost i na Boží hod. Ano, je řeč o bramborovém salátu! Jaký má ale původ a odkud přišel? To se přesně neví. Možná z Vídně. Ale jisté je, že slavná kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová už v roce 1826 (!) doporučuje, jak připravit takový bramborový salát. A není to nic jiného, než způsob, jak využít zbytky, které nechceme vyhodit. Po rozličných tabulích, když jsou zbytky – jako třeba telecí jazyk nebo šunka, stačí je pokrájet, smíchat s majonézou a pokrájenými uvařenými bramborami s cibulí. Byla to vlastně taková z nouze ctnost. A vida – dnes je součástí slavnostní tabule v každé české domácnosti.

Dodnes se rodiny předhánějí, co v takovém správném salátu nesmí chybět. Někdo si nedokáže salát bez šunky představit, jinde by šunku do salátu v žádném případně nepřidali.

A co vy? Dáváte do salátu šunku? Udělejme si takový malý průzkum. Pište nám do komentářů pod článkem. Šunku do salátu ano či ne?

 

 

milan • 23. 12. 2016


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Comments

  1. Josef Chytil 23. 12. 2016 - 17:11 Reply

    Neee

  2. milan 23. 12. 2016 - 18:01 Reply

    My do salátu šunku taky nedáváme 🙂

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: