Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Milion vánočních stromků v odpadu

Na Tři krále odzvonilo většině vánočních stromků, lidé je odstrojili a udělali tak pomyslnou tečku za nejkrásnějšími svátky v roce. Právě v tyto dny se všude na ulicích povalují naše tradiční dekorace, smutně leží vedle popelnic a čekají, co s nimi bude dál. Kde ale takový stromek končí a kolik jich každý rok vyprodukujeme?

V celé České republice se ročně vyhodí kolem milionu vánočních stromků – z toho jenom v Praze je to kolem 300 000. Dobrá zpráva je určitě to, že roste zájem o stromky v květináčích. Ty nemají tak jepičí život, jako stromky řezané, které po 4 letech růstu slouží jako dekorace jen dva týdny!

Když už takové množství ročně zahodíme, měli bychom alespoň postupovat co nejšetrněji. Podle instrukcí Pražských služeb by lidé měli stromek jen položit vedle popelnic se směsným odpadem. V rámci speciální svozu si potom komunální služby stromky posbírají. Od nich si stromky odkupují i další odběratelé, kteří je dále zpracovávají. Využívají je například na topení nebo úpravu zeleně. Stromky, které obchodníci nestihli prodat, skončily v zoologických zahradách jako doplňkové krmivo.  Lidé by určitě neměli stromek strkat do popelnice – a to ani nařezaný na kusy.  Nejvíce svědomití občané  je  mohou odnášet rovnou do sběrných dvorů a zajistit tím jejich další využití ke kompostování.

A kde se u nás stromek jako ozdoba Vánoc vzal? V Česku nemá dlouhou tradici.  Původně pochází z Německa, kde stromky zdobili jablky a ořechy. U nás jej poprvé postavil pro své přátele v roce 1892 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku. Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách. No vida – a dnes si bez stromku Vánoce nedokáže představit celá polovina všech domácností.

 

 

 

 

 

odpadstromekvánoce

milan • 8. 1. 2017


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: