Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Nick Cave zabil prasáka Zajdu!

Na dnešním Listování v pražském divadle Minor se četla kniha Smrt Zajdy Munroa autora Nicka Cava. Není to novinka, knížka vyšla už v roce 2009 a proto ani tento článek nebude recenzí na její obsah či kvalitu. Řada z vás, které jsem s sebou lákal na dnešní čtení, mi napsala, že jste knihu četli a reakce byly smíšené. Pravdou je, že Nick Cave prostě není pro každého.

Jen krátce bych měl asi děj přiblížit. Je to jakási chlípná variace na Smrt obchodního cestujícího. Chlívák s trefným jménem Zajda Munro je odsouzen k smrti hned na začátku románu. Je to samolibý prasák, jehož představy se omezují v podstatě jen na ženské vagíny a formy sexu s celebritami typu Kylie Minogue či Avril Lavigne. Jako obchodní cestující si užívá ženských klínů do sytosti. Až mu po smrti jeho ženy na sedadle spolujezdce usedne jeho devítiletý syn, kterého se snaží do tajů zhýralého života zasvětit. Knížku můžete vnímat jako krutou a drsnou, ale když jí čtete pozorně, pod povrchem je i jakási autorova hloubka. Každopádně pokud vám chybí dostatek nadhledu, tohle dílko do rukou určitě neberte.

Já bych se chtěl ale spíše věnovat představení samotnému. Ač šlo, jako již tradičně v rámci série Listování, “pouze” o scénické čtení, musím vypíchnout skvělé herecké výkony. Gustav Hašek si Zajdu vychutnal vskutku naplno. Mimikou, gesty a lascívní povrchností diváky rozhodně pobavil. A nakonec i jeho závěrečné smíření před smrtí bylo vlastně dojemné. Pavel Oubram v roli synka – Zajdy juniora – byl taky naprosto přesvědčivý, až by se vám chtělo podat mu tu mast na zánět očí, protože se bojí, že když mu jí nekoupí táta, tak oslepne. Věra Hollá potom bravurně přeskakuje mezi postavami – od prostitutky, přes sváděnou Zajdovu zákaznici až po přisprostlou devítiletou holčičku.

Bylo to milé a zábavné. Představení se nyní vydává na svou tradiční pouť po České republice a do Prahy se už nevrátí. Možná také proto bylo dnes v Minoru vyprodáno do posledního místečka. Ale diváci v ostatních městech se mají na co těšit – a já mohu návštěvu Zajdy vřele doporučit. Přehled představení najdete ZDE. Projekt Listování Lukáše Hejlíka, Pavla Oubrama a Věry Hollé, který nás vede ke čtení knih, ročně uvede v průměru 10 premiér a navštíví 80 českých měst, si rozhodně zaslouží palec nahoru.

Taková milá perlička na závěr – Nick Cave, který v knížce prostřednictvím Zajdových představ postupně “zneužije” většinu celebrit ženského pohlaví se na závěr s láskou a úctou omluví Kylie Minogue a Avril Lavigne 🙂

Pokud na Zajdu nestihnete zajít, tak jako malou náplast mám pro vás moji vzpomínku na Nicka Cava a jeho morbidní píseň Henry Lee, kterou jsme si zazpívali v hudebním klubu Mandragora s jazzovou zpěvačkou Elenou Sonenshine. Tu můžete vidět 11. 1. večer v Jazz Docku!

 

Foto – Listování.

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

divadloknihyListováníLukáš Hejlíkrecenze

milan • 10. 1. 2017


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: