Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Oblékla Arabelu i malou mořskou vílu. Nyní tvoří mozaiky

Šárka Hejnová je úspěšnou kostýmní výtvarnicí. Pracovala pro řadu světových divadel a s nejlepšími českými režiséry. Řada jejích kostýmních návrhů je spojena se scénou v Národním divadle v Praze. Nové materiály a postupy uplatňovala při tvorbě návrhů pro a Laternu magiku, Činoherní klub, DJKT v Plzni, filmové studio Barrandov a Českou televizi. V zahraničí se proslavila např. kostýmními návrhy pro Operu v Sydney, pro divadla v New Yorku, Ženevě, Marseille, Boloni, Vídni, Paříž i, Bruselu, Antverpách a v divadle Arena di Verona. Český divák bude znát Šárčiny návrhy především z filmů a televizních pořadů či seriálů. Oblékala např. Statečného kováře, Perinbabu, Chobotnice z druhého patra, Pana Tau, Arabelu či Rumburaka. V samostatném článku jsme také psali o kostýmech pro film Malá mořská víla.

Řadu let se ale věnuje také velmi originální tvorbě – vytváří umělecké mozaiky! Vytváří tak netradiční formou obrazy zasazené do břidlice či dřeva. A jak bývaly mozaiky v historii běžnou formou výzdoby interiérů i exteriérů, dnes se lidé k této formě výzdoby vracejí.

 (vicnezprace.cz) Jak dlouho taková mozaika vzniká?

>>To je individuální. Někdy se s ní “peru” 14 dní, někdy ale také i půl roku.

 (vicnezprace.cz) S jakými materiály pracuješ?

>> Používám obkladové materiály, nejčastěji Siko. Materiál má příjemnou sílu. No a někdy mě kamarádi obdarují obklady, když dělají novou koupelnu.

 (vicnezprace.cz) Co je předlohou a inspirací?

>> Můj život. Nebo mne inspirují divadelní hry, na kterých zrovna pracuji. Snažím se prostě v mozaikách vyprávět příběhy. Já jsem totiž hrozně ukecaná.

 (vicnezprace.cz) Jaká je největší mozaika, na které jsi pracovala?

>>  Myslím, že 160 x 120 cm.

Na zdi obývacího pokoje mám mozaiku, kterou autorka vystavila před několika lety v galeriích Azeret Terezy Pokorné Herz a v Jindřišské věži. To jsou moji “Milenci po letech”:

 

A na závěr pro vás mám jednu pozvánku. Aktuálně můžete vidět originální umělecké mozajky Šárky Hejnové v Činoherní kavárně, Ve Smečkách 26. (http://www.cinoherniklub.cz/index.php/kavarna)

Otevřeno mívají od 17 hodin a šanci výstavu navštívit máte ještě do 20. ledna. Tak si pospěšte!

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

filmové kostýmymozaikynávrhyšatyvýstava

milan • 10. 1. 2017


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: