Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Grasse, město vůní (2)

Další díly seriálu<< Grasse, město vůní (1)Grasse, město vůní (3) >>

Grasse je ale také městem plným vůní. Již od středověku se zde vyrábějí ty nejlepší parfémy. Od 13. století bylo také centrem koželuhů. Toto zvláštní spojení nejvoňavějšího a nejsmrdutějšího průmyslu se osvědčilo v době, kdy se do módy dostaly parfémované kožené rukavičky. Když tato móda ustoupila, ustoupily i koželužny a zůstaly jen vůně květin.

Dnes sem jezdí „nosy“ z celého světa a učí se rozeznávat přes 2000 vůní. Grasse produkuje přes dvě třetiny všech přírodních aromat ve Francii. V Grasse zaměstnává 60 parfumérských firem přes 3500 lidí z města a okolí. Dalších asi 10.000 jich pracuje v souvisejících oborech. Výroba parfémů přináší městu stále ještě větší zisk, než turistika a služby.

Na okolních polích a loukách najdete i dnes především květiny. V době největšího rozkvětu se ročně sklízelo několik stovek tisíc tun květů. Dnes je to již jen několik desítek tun, přesto zůstává Grasse zásadním zdrojem. Proslavil se levandulí, myrtou, jasmínem, růžemi, pomerančovými květy a divokou mimózou. Parfémy jsou dodnes hlavním zdrojem příjmů města. I přes to, že se jejich výroba přesouvá do nových a levnějších míst, v Grasse se pořád vyrábí. A také ukazuje.

Skutečné továrny se sice již dávno z historických budov odstěhovaly do moderních hal za městem, ale v centru zůstávají historická sídla místních tradičních rodinných firem jako jsou Fragonard, Galimard, Molinard. Galimard, založená v roce 1747, je nejstarší parfumerií ve Francii a třetí nejstarší v Evropě. Továrna firmy Fragonard je nejstarší v Grasse. Parfémy se v ní vyrábějí od roku 1782, ovšem pod jiným názvem. V roce 1926 přijala firma jméno Fragonard na počest místního malíře Jean-Honoré Fragonarda. Fragonard pořádá také prohlídky v moderní továrně Fabrique des Fleurs, odklopené plantážemi květin, které se používají při výrobě.

Prohlídky starých továren na parfémy zaujmou fanoušky techniky i vůní. Staré stroje, tyglíky, lahvičky… a k tomu opojné vůně květinových esencí. Samozřejmě, že na konci prohlídky číhá firemní prodejna plná pokušení – ale prohlídka je zadarmo, takže na drobný suvenýr se obvykle nějaké euro v peněžence najde.

Jak se sem dostanete:
Letadlem z Prahy do Nice
Autobusem z Nice nebo Cannes
25 minut vlakem z Nice nebo Cannes po trati Grasse – Cannes – Nice – Vintimille

Kde bydlet:
Pronájem bytu přes Airbnb
Hotely například na Booking.com, Hotels.com.

pokud k rezervaci použijete odkazy z této stránky, přispějete naší partnerské organizaci E-MOC-E, která podporuje umělce, jejich tvorbu a prezentaci.

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Další díly seriálu<< Grasse, město vůní (1)Grasse, město vůní (3) >>
cestováníFrancieGrasseNiceparfémytipy na cesty

lenka • 13. 1. 2017


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: