Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Špatné světlo může způsobovat rakovinu!

Dobře, je to trochu bulvární titulek. Ale pravdou je, že přednášku o světle, kterou jsem včera večer navštívil v kavárně Prostě kafe, si ho zaslouží. Byla nejen zajímavá a poučná, ale především docela alarmující.

Hynek Medřický se zabývá osvětlování 25 let, posledních 5 let se intenzivně věnuje vlivu světla na lidský organismus ve spolupráci s NUDZ, kde se zůčastnil několika pokusů měření poklesu hladiny melatoninu. Na to téma by se dalo napsat hodně stránek a elaborátů, ale pokusím se shrnout to klíčové, co jsem si z přednášky odnesl.

Suma sumárum – naše noční koukání do mobilních telefonů, tabletů a televizí může způsobovat v dlouhodobém měřítku snížení imunity a dokonce i rakovinu! A to konkrétně rakovinu prostaty či prsu. Tato teorie stojí na řadě studí a poznatků, které se zaměřují právě na noční působení světla na náš organismus.

Přirozené pro nás je – a od přírody bylo – ve dne bdít a v noci spát. Organismuse se tak přirozeně řídil cyklem, který mu umožňoval nejen odpočinek, ale především tvorbu klíčového hormonu – tzv. melatoninu. To je totiž hormon hormonů a jeho nedostatek napáchá na vašem těle velké škody. A co je důležité – tvoří se právě v noci, tedy přesně řečeno ve tmě. A přiznejme si, světelných zdrojů v našich ložnicích bývá i během spánku dost. Jeho tvorbu narušuje modrá složka světelných zdrojů (světlo obsahuje tři základní barvy – modrou, zelenou a červenou – a právě ta modrá je pro náš organismus v noci škodlivá).

Modrá je obsažena v záření mobilního telefonu nebo třeba ve světelné salvě “modrých” benzínových pump, které září do dáli, jako sjezd blikajících sanitek u velké hromadné nehody. Naopak, “zdravější” noční světlo je červené – tedy např. oheň, který je logicky i našim očím nejpřirozenější a nepříjemější. Více červeného světla obsahuje také např. klasická žárovka, kterou vytlačují naprosto nezdravá LED svítidla.

A jak tedy můžeme udělat něco pro naše zdraví a snížit tak riziko rakoviny v důsledku nedostatečné tvorby melatoninu v našem organismu?

Po 21. hodině bychom pomalu měli eliminovat modré záření. Místo koukání do televize nebo telefonu bychom měli třeba číst – a to při klasické žárovce. Zdravější je například i světlo svíčky. V úplném důsledku bychom vlastně měli zalehnout a spát, abychom tak 8 hodin nejen odpočívali, ale také tvořili ten blahodárný hormon. Ovšem pokud si myslíte, že odložit telefon na noční stolek vše vyřeší, mýlíte se. Při jakémkoli rozsvícení displeje si “otravujete” tmu škodlivým modrým světlem.

Někteří výrobci mobilních telefonů již na tyto studie začali reagovat a přišli s tzv. aplicací “night shift”. Ta způsobí, že váš display úderem 21. hodiny v podstatě zežloutne, sníží se tak na škále množství škodlivé modré a zůstane více červené. Naopak přes den, kdy se chce člověk udržet v pozornosti, je modré světlo prospěšné.

A už jen tím, že jsem psal v noci tento článek, jsem si vlastně přidal jeden kamínek do mozaiky potenciálních zdravotních problémů.

Velmi zajímavý pořad o tom odvysílala kanadská televizní stanice. Kouknout na něj můžete ZDE.

Takže na závěr – ano, modrá je dobrá, ale musíme s ní umět zacházet. Zdraví máme jenom jedno.

PS: Věděli jste, že naše oko se do dnešní podoby vyvíjelo 200 milionů let? A je to teprve 1,9 milionů let, co jsme se přestali bát ohně, takže nám začalo sloužit jako světelný zdroj i v noci. A v porovnáním s tím není zas tak dávno, co jsme si modrým světlem začali ve tmě ničit zdraví.

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

 

 

barvysvětlověda

milan • 20. 1. 2017


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: