
Anglický návrhář na českém venkově
Starý dům, kde s skrývají designové poklady. Dům č. 19
Dům číslo 19 ve Starém Týně u Úštěku je sídlem a zdrojem inspirace. Bydlí v něm umělec a módní návrhář Nick Adam Lawes. Původem Angličan, který působil řadu let v centru světového designu – Miláně. Poté se rozhodl, že starý dům na malé vesničce kousek za horou Říp bude jeho novým domovem. A začal ho postupně zvelebovat. Nedávno si ho všiml i místní vyhlášený časopis Elle Decore. Já měl tu čest ho poznat před řadou let a dokonce s ním spolupracovat. Značka Hanna Rocca, kterou dodnes podporuji, s ním vytvořila několik modelů večerních šatů pro osobnosti české kultury (ty vám budeme postupně představovat). Rád bych vám proto Nicka – jeho zajímavou osobnost i originální tvorbu – přestavil v sérii článků.
Nick se v současnosti věnuje především návrhům a šití módy na zakázku, ale vytváří také doplňky a dekorace – například závěsy, krby či nábytek. Toto vše je k vidění právě v domě č. 19 ve Starém Týně. Tento dům postupně zveleboval, upravoval a citlivě budoval nové prvky do původního, historického základu domu a jeho zahrady. Vznikla tak krásná anglická zahrada s vodotryskem, místnost s nově vybudovaným krbem, funkční kuchyň a rada dalších místností, ze kterých přechází zrak. Je to pastva pro všechny milovníky designu.
„Zahrada je moje nová vášeň, ale ještě potrvá, než s ní budu úplně spokojen,” říká Nick a já vím, že s ničím nikdy úplně spokojený nebude. Stále je na čem pracovat, co měnit. Co postaví, neváhá za nějaký čas zbourat a postavit jinak. Je to konstantní kreativní proces. Řídí se heslem “udělej si sám”, takže neváhá vzít kolečko plné kamení a postupně sám vydláždit půlku zahrady. V domě je vidět jeho obliba anglických krbů, květinových vzorů a italských doplňků interiéru.
Ve vstupní hale, v místě původní černé kuchyně, vzniklo zákoutí s krbem. Krbovou římsu, tapetu a nábytek koupil Nickům otec v Anglii. Nick poté postavil krb a dřevěné obložení. Brašna vedle krbu na fotografii je jedním z výtvorů, které vyrábí na zakázku pod značkou From no. 19 (těm se ale budeme věnovat někdy příště). V přízemí domu jsou solidní valené klenby. Vstupní hala, kde je hlavní vchod domu, byla rozdělena příčkami na tři místnosti. Kamennou dlažbu vytvořil Nick také sám a barevnost schodiště přizpůsobil nátěrem. Lustr si přivezl ze svého předchozího bytu v Miláně.
“Jiní Angličané si obstarávají nemovitosti ve Francii či Itálii, můj otec se rozhodl pro Čechy,” směje se Nick. “V létě je tu tepleji, v zimě sníh a pořádný mráz. Koupě byla výhodná”. Velkoryse postavený dům je v oblasti Sudet, kde po staletí žili Němci. Nick ukazuje na půdě na dřevěném krovu německý nápis: Vyrobeno s láskou 22. 3. 1905! Když po válce museli odejít, noví obyvatelé udělali “rekonstrukci”. Vsadili sem kovové zárubně, panelákové dveře, luxfery a umakart. To vše bylo třeba odstranit a vrátit domu původní ráz a kouzlo.
Zajímá vás, jaké designové kousky zde lze najít a jaké módní modely zde již vznikly? Sledujte naši sérii článků o “Domě č. 19”. A připravujeme také krátké video, kde si budete dům moci prohlédnou.