Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Anglický návrhář na českém venkově

Starý dům, kde s skrývají designové poklady. Dům č. 19

Dům číslo 19 ve Starém Týně u Úštěku je sídlem a zdrojem inspirace. Bydlí v něm umělec a módní návrhář Nick Adam Lawes. Původem Angličan, který působil řadu let v centru světového designu – Miláně. Poté se rozhodl, že starý dům na malé vesničce kousek za horou Říp bude jeho novým domovem. A začal ho postupně zvelebovat. Nedávno si ho všiml i místní vyhlášený časopis Elle Decore. Já měl tu čest ho poznat před řadou let a dokonce s ním spolupracovat. Značka Hanna Rocca, kterou dodnes podporuji, s ním vytvořila několik modelů večerních šatů pro osobnosti české kultury (ty vám budeme postupně představovat). Rád bych vám proto Nicka – jeho zajímavou osobnost i originální tvorbu – přestavil v sérii článků.

Nick se v současnosti věnuje především návrhům a šití módy na zakázku, ale vytváří také doplňky a dekorace – například závěsy, krby či nábytek. Toto vše je k vidění právě v domě č. 19 ve Starém Týně. Tento dům postupně zveleboval, upravoval a citlivě budoval nové prvky do původního, historického základu domu a jeho zahrady. Vznikla tak krásná anglická zahrada s vodotryskem, místnost s nově vybudovaným krbem, funkční kuchyň a rada dalších místností, ze kterých přechází zrak. Je to pastva pro všechny milovníky designu.

„Zahrada je moje nová vášeň, ale ještě potrvá, než s ní budu úplně spokojen,” říká Nick a já vím, že s ničím nikdy úplně spokojený nebude. Stále je na čem pracovat, co měnit. Co postaví, neváhá za nějaký čas zbourat a postavit jinak. Je to konstantní kreativní proces. Řídí se heslem “udělej si sám”, takže neváhá vzít kolečko plné kamení a postupně sám vydláždit půlku zahrady. V domě je vidět jeho obliba anglických krbů, květinových vzorů a italských doplňků interiéru.

Ve vstupní hale, v místě původní černé kuchyně, vzniklo zákoutí s krbem. Krbovou římsu, tapetu a nábytek koupil Nickům otec v Anglii. Nick poté postavil krb a dřevěné obložení. Brašna vedle krbu na fotografii je jedním z výtvorů, které vyrábí na zakázku pod značkou From no. 19 (těm se ale budeme věnovat někdy příště). V přízemí domu jsou solidní valené klenby. Vstupní hala, kde je hlavní vchod domu, byla rozdělena příčkami na tři místnosti. Kamennou dlažbu vytvořil Nick také sám a barevnost schodiště přizpůsobil nátěrem. Lustr si přivezl ze svého předchozího bytu v Miláně.

“Jiní Angličané si obstarávají nemovitosti ve Francii či Itálii, můj otec se rozhodl pro Čechy,” směje se Nick. “V létě je tu tepleji, v zimě sníh a pořádný mráz. Koupě byla výhodná”. Velkoryse postavený dům je v oblasti Sudet, kde po staletí žili Němci. Nick ukazuje na půdě na dřevěném krovu německý nápis: Vyrobeno s láskou 22. 3. 1905! Když po válce museli odejít, noví obyvatelé udělali “rekonstrukci”. Vsadili sem kovové zárubně, panelákové dveře, luxfery a umakart. To vše bylo třeba odstranit a vrátit domu původní ráz a kouzlo.

Zajímá vás, jaké designové kousky zde lze najít a jaké módní modely zde již vznikly? Sledujte naši sérii článků o “Domě č. 19”. A připravujeme také krátké video, kde si budete dům moci prohlédnou.

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

celebritydesingfromno19interiérymódanávrhářstyl

milan • 22. 1. 2017


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: