Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Marta Marinová (rozhovor)

Projekt e-moc-e se rozjel do svého 11. ročníku. Umělci se přihlašují a mohou vyhrát řadu zajímavých výstav a účast na komponovaných večerech hudby a poezie (např. v Jindřišské věži či v divadle Mana). V dvacetičlenné porotě, která vybírá ty nejlepší umělce, zasedají každý rok výrazné osobnosti české kultury. Každé z nich jsme za vás položili 6 otázek a postupně vám je budeme představovat.

Marta Marinová

Zpěvačka, hudebnice, skladatelka, herečka. Působí v souboru Linha Singers, v jazzových formacích Prime Time Voice a Coffee Time, je dlouholetou členkou divadla Sklep. Příležitostně spolupracuje s Ostravským centrem nové hudby.

  1. Proč ses rozhodla podporovat umělce v rámci projektu e-moc-e a stát se porotkyní?

Protože proč ne? Tyhle projekty jsou moc užitečné. Často narážím na lidi, kteří jsou až neuvěřitelně talentovaní, dokonce i na víc věcí, a prostě si to nikdy neuvědomili, nebo nepotkali nikoho, kdo by jim to řekl a pomohl se rozvinout, nebo je ani nenapadlo, že to, čím vnitřně žijí, může být víc než koníčkem. Když člověk může dělat to, co miluje, a dokonce se tím dokáže uživit, má recept na šťastný život v kapse.

  1. Bývá pro tebe těžké vybrat z přihlášených umělců ty nejlepší? Nebo míváš hned “čich” na vítěze?

Takový čich nemám. Někdy dám na první pocit, což může klapnout, ale taky nemusí. Stejně důležitý je odstup a pohled druhý a třetí atd. Těžké bývá vybalancovat subjektivní “líbí, nelíbí” a obecné principy, které jsou už dávno zpracované a platné. A taky se učí v oboru estetika ;-). Už si nevzpomínám, jak jsem tu zkoušku vůbec udělala!

  1. Byl za historii tvého porotcování mezi soutěžícími nějaký konkrétní talent, který ti utkvěl v paměti? A čím?

Zapamatovala jsem si paní malířku z loňska – Elišku Peroutkovou, měla jsem možnost vidět její obrázky v jedné malé kavárně (Prostě kafe – pozn. red.), když jsem ještě netušila, že bude soutěžit. Pamatuji se, jakou atmosféru klidu a světla prostor kavárny měl díky těm obrázkům. Jakoby interiér konečně dostal tečku na konci věty.

  1. Čím teď aktuálně nejvíc žiješ? 

Jako obvykle prací. Mám tu kliku, že dělám, co miluji. I když nejvíc momentálně žiju sháněním koncertů, je zrovna to správné období. Což mě moc nebaví, ale je to nutné “zlo”, abych pak mohla žít muzikou.

  1. Na kterou svou stopu v české či světové kultuře jsi nejvíce pyšná?

Pocitu pýchy vyhýbám. Svět se nepřestane točit bez nikoho z nás. Spíš se ráda rochním v tom, když dokážu dotáhnout do konce to, co jsem si usmyslela. A když tomu věřím. Měla jsem hroznou radost, když jsem dodělala CD se svými písněmi a pak ho konečně držela v ruce. Byly to skoro 3 roky práce, spousta chyb, moc trpělivosti a hodně jsem se naučila. Nebo když jsme s kapelou Prime Time Voice dokončili dvě nahrávky během dvou let a došlo mi, že to není jen můj pocit, že ty písničky jsou fakt pěkné a má to smysl. Nebo dost často děkuji komusi tam…, že ještě pořád dokážeme udržet při životě soubor Linha Singers, protože někdy je to hornická práce. A když pak vidím, že to na lidi působí, je to velká satisfakce.

A každý rok mě udiví, že přes opravdu otřesný prosincový stres nakonec vždycky vyškrábnu nějaké to nové číslo do besídky divadla Sklep. A když to dokonce lidi rozesměje, to je pocit k nezaplacení. Věcmi, které jsou “hotové”, se pak umím dlouho opájet. Což snad není pýcha. A je toho ještě pořád dost na práci.

  1. Co bys popřála soutěžícím v letošním ročníku projektu e-moc-e?

Aby se nebáli zkusit cokoliv. Nevyjde to teď, vyjde to třeba příště. A cestou se něco naučí, dovědí se něco o sobě. A aby se jim dařilo a aby byli lepší, než si sami pomysleli. Aby byli inspirativní i inspirovaní. Aby se z nich porotcům otevřela pusa!

Umělci, přihlašovat se můžete ZDE nejpozději do konce března.

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

celebritye-moc-ekulturaosobnostirozhovor

milan • 25. 1. 2017


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: