Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Proč se nám bude stýskat po Obamovi

Do Bílého domu ráznou nohou vkročil nový pán. “Oranžový buran”, jak ho řada lidí po celém světě začala přezdívat. Během inaugurace již prokázal, jak málo respektuje svou vlastní manželku, když jí nechal daleko za svými zády a sobecky se dohrabal po schodech, aby pozdravil odstupujícího prezidenta Obamu a jeho ženu. Toho si můžeme všímat a dávat to “k dobrému” na sociálních sítích. Realita je ale mnohem vážnější. Co všechno teď hrozí, když má oligarcha amerického kapitalismu v rukou celou zemi a tím i velký vliv na mezinárodní vztahy?

Kamarádství s Putinem

Trump se otevřeně hlásí ke kamarádství s Putinem. Veřejně se ho nedávno zastal a vyzval novináře, aby předložili jasné důkazy o tom, že ruský prezident stojí za vraždami některých ruských novinářů. V rozhovoru pro MSNBC byl mimo jiné Trump dotazován, jestli jej při jeho chvále Ruska neznepokojují statistiky spojené se zavražděnými novináři v této zemi. „Také ve Spojených státech se zabíjí,“ odpálil téma svižně Trump, který se k Rusku a Putinovi vyjadřoval i v předchozím rozhovoru pro televizi ABC. Lidská práva tedy, zdá se, ustoupí “vyšším” zájmům.

CIA navíc dospěla k závěru, že Rusko se hackerskými útoky a zveřejněním některých dokumentů – například prostřednictvím serveru WikiLeaks – snažilo v předvolební kampani pomoci Trumpovi, protože byl pro něj přijatelnější prezidentský kandidát. Podařilo se.

Je to hulvát

„Lidé vidí prezidenta jako někoho, kdo může být vzorem pro jejich děti,“ prohlásil v říjnu Obamův mluvčí Josh Earnest nedlouho po zveřejnění záznamů s Trumpovými obscénními výroky na adresu žen. Dodal, že lidé se i v nejtěžších dobách mohli vždy spolehnout na prezidentovy charakterové kvality. Na to nyní, po nástupu oranžového prezidenta, mohou zapomenout.

Životní prostředí na vedlejší koleji

Hned po svém nástupu do funkce Trump podepsal dekrety o výstavbě ropovodů Keystone a Dakota. Čtvrtou a poslední část Keystonu přitom předchozí americký prezident Barack Obama v rámci environmentální politiky své administrativy loni zakázal. Projekty výstavby infrastruktury spojené s fosilními palivy učiní miliardáře ještě bohatšími, dopady ponesou obyčejní lidé.

Sobecká diplomacie

V rámci obhajování svého radikálního pohledu na svět, tzv. America first (Amerika na prvním místě), pohrozil Trump, že stáhne americké vojáky z Evropy a Asie, jestli nebudou alianční partneři schopní platit více za americkou ochranu. Trump nechce garantovat ochranu státům NATO, keré byly napadeny. To se stalo poprvé od 2. světové války. V kombinaci s neskrývaným kamaráčoftem s Putinem je to velmi znepokojující zpráva.

Tak asi není divu, že se Američané bouří a protestují proti nástupu Trumpa do funkce nejvlivnějšího muže státu. Není jim to ale nic platné. A nepomůžou tomu ani celebrity, jako Madonna či Scarlett Johansson s půl miliony demonstrujících v zádech.

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

 

milan • 26. 1. 2017


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: