Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Pojďme stavět velké zdi!

Oranžový prezident USA do toho šlape od svého nástupu plnou parou. Po podpisu dekretů o výstavbě ropovodů Keystone a Dakota a vyhlášení sobecké mezinárodní politiky “America first” nyní přišel s návrhem na výstavbu velké zdi, která odřízne USA od Mexika! Tato zeď bude dlouhá 3 200 km a bude stát miliardy korun. Náklady si navíc prý zaplatí – díky složitým procedurám – samotní Mexičané.

V souvislosti s tím je ale dobré se zamyslet nad globálním kontextem “stavění zdí”. Ta mexická totiž nebude zdaleka jediná. I v jiných částech světa mají lidé tendence stavět bariéry do cesty volnému pohybu jiných lidí, aby se sami chránili. Jejich počet povážlivě roste, což vypovídá o jasném trendu – lidé k sobě nechtějí najít cestu, snaží se spíše oddělit, zamezit, ochránit.

A kde se takové zdi nacházejí?

Drobný pohled do historie na jednu zeď, ze které se stala celosvětově proslulá architektonická památka. Čínská zeď byla takové veledílo, že jí můžete spatřit i při pohledu z vesmíru. Dnešní podoba vznikala mezi 14. a 17. stoletím. Měla sloužit před nájezdy Mongolů a měří 3 469 km. Takže je shodou okolností jen o něco málo delší, než ta plánovaná americko-mexická bariéra.

Berlínská zeď byla od srpna 1961 symbolem studené války, rozdělovala tak blok kapitalismu a socialismu. 3,5 m vysoké betonové panely v délce 165 km byly také nazývány “železnou oponou”. Její pád po roce 1989 byl symbolem konce ideologického rozdělování světa – tedy alespoň na chvíli. V době jejího pádu se dalo ve světě objevit 16 podobných bariér. A teď se podržte – dnes jich je 4x tolik! A zdí stále přibývá.

Jen namátkově vybírám několik z nich: Indie se oddělila od Pákistánu zdí dlouhou 1 300 km. Je dobře osvětlená, takže – stejně jako ta čínská – je vidět z vesmíru. Velkou bariéru si před několika lety postavilo také Maroko. Na jižní hranici ho tvoří hromada písku v délce téměř 2 700 kilometrů a tato bariéra, střežená vojáky, odděluje Maroko od sporného území Západní Sahara.

Před dvěma lety dokončila výstavbu hraniční bariéry také Saúdská Arábie, jež s jejím budováním na pomezí s Irákem začala v roce 2006. Výsledkem je několik metrů vysoký dvojitý plot dlouhý 900 kilometrů doplněný o 40 strážných věží a optické kabely detekující pohyb pod zemí.

Na konci loňského roku se do podobného projektu pustilo na hranicích se Sýrií také Turecko. Obří betonová zeď by po dobudování měla být 800 kilometrů dlouhá. K dnešnímu dni je hotová zhruba třetina.

A takto bychom mohli pokračovat. Trumpova ostře sledované vyhlášení o odříznutí Mexika tedy není jediným projevem rozdělování světa.

 

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

bezpečnostpolitikatrumpzdi

milan • 27. 1. 2017


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: