Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Čínské mrtvoly v Praze budí odpor i zájem

V únoru je v Praze opět k vidění výstava Body (tělo).

Jde sice o lákavou senzaci a pro školáky studijní materiál anatomie lidského těla, v širším kontextu je ale důvodem k zamyšlení nad obludností čínského politického systému, kde lidská práva vypadají asi jako práva zvířat – tedy zanedbatelně, bez ochrany a uznání. Proti kontroverzní výstavě Bodies se zvedla právem vlna nevole. Jsou vystavená těla ze zdrojů širokých řad politických vězňů? Důkazy chybí, pravděpodobnost je ale veliká.

Vzpomněl jsem si v souvislostí s tím na několik let starý zajímavý článek v časopisu Reflex, kde americká novinářka pátrá po systému dodávek lidských orgánů do nemocnic po celém světě. A jejich zdrojem nebylo nic jiného, než čínské věznice plné zdravých a mladých lidí.

Říkáte si možná jako já, proč ostatní ekonomické velmoci nezakročí a přihlížejí likvidaci lidských práv v Číně. Proč ministryně Clintonová při oficiální návštěvě rudé velmoci řešila spolupráci, obchodní výměnu a politické vězně taktně přešla. Proč se naše politická garnitura klaní rudým bratrům k zemi při jejich návštěvě Prahy a uspořádá jim estrádu o krásách naší země, kterou přenáší komerční televize. Odpověď je jasná. Obrovský ekonomický potenciál a kapitál Číny. Vzhledem k němu jsou politici ochotni přimhouřit obě oči!

Mimochodem, v čínských věznicích je podle statistik kolem 1,7 milionu vězňů.

Tak až půjdete obdivovat těla ztažená z kůže na pražské výstavě, vzpomeňte si alespoň na chvíli na tento článek a širší kontext.

milan • 31. 1. 2017


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: