Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Putování za Sandokanem (2.)

Další díly seriálu<< Putování za Sandokanem (1.)Putování za Sandokanem (3.) >>

(Cestopis Malajsie – část druhá)

Vlhkost vzduchu tam dosahuje okolo 90% a teploty málokdy klesají pod třicítku. Monsunové deště zásobují celou zemi dostatečným množstvím vláhy a ta se pěkně drží v ovzduší, aby se vám sice lépe dýchalo, ale také trochu hůře šlapalo po rozpálených ulicích. Když se tedy poprvé „orosíte“ lepkavou vlhkostí, uvědomíte si – „konečně tady! Zdravím tě Malajsie…“

Než se pustím do vyprávění o tom, co všechno můžete na cestách touhle krásnou zemí zažít a poznat, sluší se naservírovat na úvod stručnou lekci zeměpisu.

Na mapě hledejte Malajsii v jihovýchodní Asii, jen kousek nad rovníkem ( Kuala Lumpur je na necelém třetím stupni severní šířky, sever poloostrova sahá k šestému stupni). Sousedí s další velmi populární turistickou destinací, Thajskem na severu. Na Jihu hraničí se Singapurem, věhlasným asijským „tygrem“. Část území se nachází na severní části ostrova Borneo. Koupat se v pevninské Malajsii můžete v Indickém oceánu na západě nebo v Tichém oceánu – konkrétně v Jihočínském moři na východě. Země je to relativně neveliká – celková rozloha 329 749 km2 ale nabízí neuvěřitelné bohatství přírodních krás, architektury a možností k odpočinku.

Když se budete rozhodovat, kdy Malajsii navštívit, je třeba brát v úvahu její specifické klimatické podmínky. Tahle tropická rovníková země má sice poměrně stabilní celoroční teploty a vlhkost, velké množství srážek ale omývá především východní pobřeží poloostrova od října do dubna. V tu dobu jsou všechna krásná letoviska na pobřeží i ostrovech, písčité pláže a korálové útesy, kropeny spoustou monsunového deště a vypadají docela nehostinně. Na ostatním území sice déšť přichází pravidelně a nečekaně, bývá to ale prudký krátký liják, který rychle střídá slunečno.

V červenci jsme měli většinou krásné počasí, jen pár dní bylo nebe pokryté mraky (což bylo příjemnou změnou) a párkrát zapršelo. Nicméně ročně spadne na Malajsii okolo 2500 mm srážek (pro porovnání – u nás je to asi 500 mm!). Pokud budete chtít pokořit nejvyšší horu Malajsie, musíte na ostrov Kalimantan (Borneo), kde dosahuje vrchol Kinabalu 4094 m. Výška pevninských pohoří se pohybuje kolem 2000 m a třeba v Kameronské vysočině se do této výšky snadno dostanete po silnici.

Jak se sem dostanete:
Letadlem

Kde bydlet:
Pronájem bytu přes Airbnb
Hotely například na Booking.com, Hotels.com.

pokud k rezervaci použijete odkazy z této stránky, přispějete naší partnerské organizaci E-MOC-E, která podporuje umělce, jejich tvorbu a prezentaci.

Další díly seriálu<< Putování za Sandokanem (1.)Putování za Sandokanem (3.) >>
čajovníkcestovánícestovatelexotikamalajsiemuslimsingapurtravelblog

milan • 6. 2. 2017


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: