Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Putování za Sandokanem (3.)

Další díly seriálu<< Putování za Sandokanem (2.)Putování za Sandokanem (4.) >>

(Cestopis Malajsie – část třetí)

Pokud vás zajímá politika, tak tahle země je opravdu dost specifická. Nejen díky různým etnikům a náboženstvím, která zde žijí v harmonii, ale také vzhledem k zajímavému státnímu zřízení. Jako konstituční monarchii ji tvoří 13 států, z nichž je v pevninské části devět sultanátů. Z devíti sultánů je volen král na pětileté období. Opravdová moc ale leží v rukou vlády a parlamentu.

Svoje nepřehlédnutelné (vesměs pozitivní) stopy tady nechala doba kolonizace. Malajsie šla z ruky do ruky Portugalcům, Holanďanům i Britům. Naposledy byla Malajsie britskou kolonií, než získala úplnou samostatnost v roce 1957. Ekonomicky se tahle zemička rozvíjí velmi rychle. Podle aktuálních statistik má HDP/os. dokonce vyšší než Česká republika, přesto že je tady skoro 20% dospělých negramotných. Ze zemědělské bývalé kolonie se vyhoupla do čela asijských zemí díky rychlému rozvoji průmyslu a hlavně služeb. Služby už dnes tvoří něco kolem 40% hrubého domácího produktu, zatímco zemědělství jen 16,5% a průmysl 40%. V zemědělství je ale stále zaměstnáno 25% pracujících. Podél silnic uvidíte nekonečné plantáže krásných olejových palem a místy kaučukové plantáže. Právě Malajsie je největším exportérem palmového oleje a kaučuku.

 

 Největší riziko exotické destinace?

Nebezpečí na vás sice číhá na souši i ve vodě – můžete se bát žraloků, pijavic, dravé zvěře, malárie v komářím štípnutí nebo třeba jedovatých hadů. Tohle riziko je ale skutečně minimální. Jedno skutečné riziko, které vám může sáhnout na zdraví se nenápadně tváří jako váš největší přítel – klimatizace. Pokud se už do letadla dobře neobléknete, těch 11 hodin budete docela trpět. A nezachrání vás ani příjemné fialové deky, které v letadle singapurci rozdávají.

Klimatizace nakonec byla to jediné opravdové nebezpečí, které jsme cestou potkali. Podchlazené obchody, autobusy, taxíky a kanceláře vám dají jasně najevo, že tady jsou proti vedru dobře připraveni. Někdy mi ale přišlo, jako by s klimatizací neuměli zacházet. Když je na ulici 35 stupňů a vy v mokré košili zaliti potem a horkem vstoupíte do lednice v podobě rychlého občerstvení, která vás zmrazí na 15 stupňů, raději se zase rychle vydáte do rozpáleného a vlhkého vzduchu singapurských ulic.

V jedné takové restauraci jsem se dal do řeči s obsluhujícím personálem a ptal se jich, proč mají klimatizaci zapnutou na tak nízkou teplotu. Odpověděla mi drobná usměvavá dívka za pultem, že jejich šéfová je tlustá žena a přeje si mít klimatizaci zapnutou hodně intenzivně. To mě sice rozesmálo, ale když jsem jí na rozloučenou podával ruku a ona jí měla studenou jako několikadenní mrtvola, musel jsem jí v duchu litovat. To jsem ještě netušil, že si přivezu jako suvenýr z těchto mrazniček pěknou chřipku.

Jak se sem dostanete:
Letadlem

Kde bydlet:
Pronájem bytu přes Airbnb
Hotely například na Booking.com, Hotels.com.

pokud k rezervaci použijete odkazy z této stránky, přispějete naší partnerské organizaci E-MOC-E, která podporuje umělce, jejich tvorbu a prezentaci.

Další díly seriálu<< Putování za Sandokanem (2.)Putování za Sandokanem (4.) >>
čajovníkcestovánícestovatelexotikamalajsiemuslimsingapurtravelblog

milan • 8. 2. 2017


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: