Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Indie: Goa za časů měnové reformy 1

Další díly seriáluIndie: Goa za časů měnové reformy 2 >>

V Česku začíná zuřit zima a my konečně vyrážíme za teplem, do země pekelně pálivého kari a měnových zmatků. A s námi asi poletí pan Šváb a paní Švábová. Jestli se je podaří na letišti najít a dostrkat do letadla. To není vtip – opravdu někoho toho jména v Praze vyvolávali.

12. listopad · Panjim, Goa, Indie
V Indii přistáváme v sobotu, skoro týden po zrušení dvou nejvyšších indických bankovek a likvidaci většiny peněz v oběhu. Optimisticky věříme prohlášením vlády, že do neděle bude všechno v pořádku a bankomaty funkční. Následujících pár dní pro nás, a týdnů až měsíců pro Indy, nás vrací na zem. Indie je země protikladů a, jak se ukazuje, velkých prohlášení bez vztahu k realitě. Indie je také země měny, kterou za jejími hranicemi legálně neseženete. Přilétáme tedy v 5 hodin ráno do černočerné tmy a se 105 rupiemi v kapse. 105 rupií je dost peněz na dobrý oběd, bohužel ne dost na hodinovou cestu taxíkem z letiště do Panjimu.

Zkoušíme nejprve letištní směnárnu. Mění všechno za 6000, 100 eur, 100 dolarů, vsjo rovno. Přitom podle kurzu na ceduli, by nám měli dát za dolary 6500, zbytek jsou prý poplatky. Nejsou, prostě nemají jiné bankovky, než nové dvoutisícovky. A tak to začalo… Bohužel nefunguje ani bankomat, nakonec platíme 20 USD a vyrážíme do tmy.

V hostelu jsme si počkali na rozednění a naštěstí nám dali snídani na dluh. Pak už vyrážíme do města za historií a výměnou, finanční i kulturní. Oběhli jsme celé město, než se nad námi v jedné bance slitovala paní a vyměnila nám aspoň 100 USD. Tajně a o víc než 500 rupek lepší kurz, než loupežníci na letišti. Ale hlavně nám kromě nových dvoutisícovek, které nikde nechtěli, dala i 5 stovek. Byli jsme jedni z mála turistů, co si mohli koupit láhev vody. A vlastně jedni z mála turistů, co vůbec tolik peněz měli.

(pokračování příště)

Jak se sem dostanete:
Letadlem

Kde bydlet:
Pronájem bytu přes Airbnb
Hotely například na Booking.com, Hotels.com.

pokud k rezervaci použijete odkazy z této stránky, přispějete naší partnerské organizaci E-MOC-E, která podporuje umělce, jejich tvorbu a prezentaci.

Další díly seriáluIndie: Goa za časů měnové reformy 2 >>
cestovánífinanceGoaIndiepeníze

lenka • 17. 2. 2017


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: