Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Maledivy pro skoro každého 2

Další díly seriálu<< Maledivy pro skoro každého 1Maledivy pro skoro každého 3 >>

S volbou Thodoo jsme byli opravdu spokojeni. Na ostrov jsme jeli noční nákladní lodí – leželi jsme na horní palubě a sledovali tropické hvězdy. Chvílemi jsme usnuli a pak nás vzbudilo šplouchání moře. Plavba trvala asi 5 hodin, i když ostrov Thodoo je od Malé vzdálený pouze necelých 100 km a motorový člun by to zvládl za hodinu. Cesta ale rozhodně stála za to a patří k jedněm z nejhezčích zážitků. Popovídali jsme si s místními, kteří se vraceli z hlavního města, ochutnali místní variantu betelu a ve stoce u přístavu viděli prvního rejnoka.

Ostrov Thodoo je na Maledivách výjimečný. Říká se mu také melounový ostrov – je jedním z mála ostrovů, na kterých je možné provozovat zemědělství. To je ovšem pouze díky tomu, že místní neustále hnojí a ošetřují místní půdu – vlastně písek, který by bez hnojiv (přírodních – dovážejí sem hnůj) žádnou úrodu neuživil. A proč melounový? Maledivy jsou ze 100 procent muslimskou zemí. Proto je zde v období ramadánu povinný půst a meloun je jediná věc, kterou je možné přes den jíst.

Kromě políček, která vám váš místní průvodce rád ukáže (na Thodoo nabízejí prohlídku za cca 40 USD), má Thodoo nádhernou pláž. Pláže na Maledivách jsou rozděleny na turistické a ty ostatní – jinými slovy každý ostrov, kde je ubytování pro turisty, má pro ně vyhrazenou pláž. Jinde se sice smí koupat, ale ne v bikinách. Pokud vám tedy nevadí koupat se v tričku a kraťasech, jste vítáni kdekoli, opalovat se můžete ale jen na pláži pro turisty, nebo v zahradě svého hotýlku.

Kromě prohlídky zemědělské produkce si na Thodoo můžete dopřát lekce potápění, šnorchlování nad útesy nebo výlet na piknikový ostrov. Každý z těchto výletů vás bude stát několik desítek dolarů, ale opravdu stojí za to. My jsme se odhodlali k prvnímu pokusu o potápění a nemohli jsme si vybrat lepší místo. Moře na Maledivách je nádherně teplé až do hloubky 10 i víc metrů, takže se nemusíte nechat omezovat neoprenem. Voda je klidná a nádherně čirá a navíc plná korálů a ryb.

Pokud si troufnete na víc, než začátečnický ponor, můžete se vydat na potápěčskou výpravu za žraloky na útesy. Kouzlo Malediv je ale i v tom, že při troše štěstí můžete zahlednout žraloky i při šnorchlování, což se povedlo i nám. A byl to zvláštní pocit. I když víte, že tenhle žralok lidi nežere, přesto vám z jeho pohybů naskočí husí kůže. Maledivy jsou vyhlášené také hejny mant, které jsme bohužel viděli jen z velké dálky. Není ale výjimkou připlést se mezi ně – záběry potápěčů, nad nimiž se tato nádherná zvířata vznáší jako ptáci, berou dech.

Další oblíbenou kratochvílí, kterou vám nabídne majitel vašeho penziónu, je rybaření. Jezdí se na ryby ve dne nebo na noční lovy – co si ulovíte, to si pak taky můžete sníst. Pokud vás lov neláká, můžete zkusit lov beze zbraní a vydat se lodí na otevřené moře hledat delfíny či želvy – tyhle výlety bývají opět spojené se šnorchlováním. Moře na Maledivách je ale klidné, takže se nemusíte bát skočit do vody, i když břeh je daleko.

Jak se sem dostanete:
Letadlem

Kde bydlet:
Pronájem bytu přes Airbnb
Hotely například na Booking.com, Hotels.com. Booking.com – ubytování se slevou 10 %

pokud k rezervaci použijete odkazy z této stránky, přispějete naší partnerské organizaci E-MOC-E, která podporuje umělce, jejich tvorbu a prezentaci.

Další díly seriálu<< Maledivy pro skoro každého 1Maledivy pro skoro každého 3 >>

lenka • 24. 2. 2017


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: