Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Odvážný mladík přinesl čerstvý vzduch do české politiky (rozhovor)

Jukub Čech byl nedávno soudem “zplnoletněn”. Důvodem není jeho touha předčasně se oženit, nýbrž jeho angažovanost v aktivní politice. Neváhá kritizovat politické špičky, dohlížet na etiku a korektnost, čímž už naštval řadu kolegů-politiků. Ti se do něj pustili – např. Václav Klaus ml. Jakuba “rozcupoval” na sociálních sítích a tím si vysloužil drsnou kritiku veřejnosti.

Co vás vede k tomu aktivně se pohybovat v politice?
Vedou mě k tomu naprosto běžné situace. Žiju v Prostějově, a tudíž se mě dotýká, jak se to město mění, jak ho vedení radnice ničí před očima, například když se před dvěma lety dělala zbytečná rekonstrukce náměstí. Nejenže se vyhodilo zhruba dvacet milionů, ale nenávratně, respektive na dlouhou dobu dopředu zkazili jeho vzhled. A přesně takové věci mě vědou k tomu se dál o věci zajímat a navíc mě to celkem baví.

Věříte, že se dá v prostředí české politiky – komunální či celostátní – něco změnit k lepšímu a že to svou troškou do mlýna zvládnete?
Dá, i když k nějakým změnám dochází jen velmi pomalu a obvykle nejsou hned vidět. Snažím se, jak můžu, ale je potřeba, aby se zapojovali lidé víc, vstupovali do občanských iniciativ, politických stran a usilovali o to, aby se zlepšil život v zemi – nikdo jiný to za nás neudělá. Nepřijde žádný podnikatelský spasitel, za něhož „bude líp“.

Jaké by byly vaše priority, kdybyste se měl zítra stát premiérem této země?
Snažil bych se změnit hodně věcí, i když přiznejme si, že premiér tak velké pravomoci nemá. První co bych udělal, by bylo to, že bych se sešel s legislativci a uložil jim připravit návrhy novel zákonů u věcí, kde mě například štve nemožnost zapojení občanů a různé legislativní překážky. Okamžitě bych zjistil stav přípravy protikorupčních zákonů Rekonstrukce státu. Toto jsou moje osobní témata, ale samozřejmě je i řada dalších důležitých věcí, kterými bych se spolu s příslušnými ministry věnoval – teď zrovna mě napadá třeba příprava výstavby vysokorychlostních tratí, zlepšení podmínek spotřebitelů na trhu s mobilními daty, zabránění prolomení limitů těžby uhlí, regulace automobilové dopravy jako prevence proti smogu, zvýšení minimální mzdy, zvýšení nezávislosti státních zástupců, zamezení povinné maturitě z matematiky. A pak věci, které je třeba řešit průběžně – abychom se nestali montovnou Evropy, aby školy učily žáky modernějšími metodami, aby byly kvalitnější potraviny, vyšší pokuty za delikty třeba ve věcech ochrany spotřebitele. To jsou zrovna věci, nad kterými přemýšlím nyní, a kdybyste se mě zeptal o měsíc dříve nebo později, asi zmíním jiná témata.

Co na vaši angažovanost v politice říkají vaši vrstevníci?
Jak kteří, řekl bych, že většině je to asi jedno. Část mi fandí, část ani ne. Jako u všech jiných generací. Řekl bych ale, že se to postupně lepší a zvyšuje se část středoškoláků, kteří se o politiku alespoň zajímají.

 

milan • 26. 2. 2017


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: