Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Italská romantika: Cinque terre

Cinque terre, čili pět zemí  To je jedno z nejvíce navštěvovaných míst v Itálii. Nejmalebnější, nejbarevnější a mnoho dalších nej budete chtít vyslovit při návštěvě pěti vesniček na severu Itálie v oblasti Liguria. Ocitnete se na místech, kde se zastavil čas a vy si naplno můžete vychutnat italskou kulturu se všemi jejími poklady.

Nejsnadnějším způsobem, jak se dopravit do Národního parku Cinque Terre, je zvolit cestu vlakem z města La Spezia do jedné z pěti vesniček – Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza či Monterosso. Zde se nachází informační stánek, kde vám poskytnou veškeré informace, které potřebujete vědět, abyste mohli i vy objevit krásu této oblasti. Nabízejí se dva způsoby jak navštívit jednotlivé vesničky. Na jedné straně si můžete zakoupit permanentku na vlak, se kterou můžete jezdit, jak se vám zlíbí, z jedné vesničky do druhé a zase zpátky celých 24 hodin. Na té druhé mezi jednotlivými vesničkami vede stezka podél pobřeží zvaná Sentiero Azzuro. Nádhernou  ač dražší variantou je také plavba lodí z turistického města Viareggio. Pokud totiž budete mít štěstí, tak během plavby uvidíte spoustu skákajících delfínů a rodinky lachtanů.

milan | Víc než práce

Oblast si dodnes zachovala své původní kouzlo. Tamní obyvatelé i nadále věší své prádlo na šňůry uprostřed malých uliček či do svých oken, a vy tak ve vzduchu kromě vůně moře a ryb cítíte i vůni čistě vypraného prádla, které se na jaře mísí se všudypřítomným jasmínem.

Už při výstupu z vlaku v Riomaggiore vás uchvátí pohled na skalnaté pobřeží a vy si okamžitě uvědomíte, že jste se ocitli na místě, na které budete ještě dlouho vzpomínat. Tunel vás zavede do středu vesnice, kde se zatajeným dechem budete obdivovat barevné domečky, které jakoby vyrůstaly přímo ze skal. Tyto domečky jsou typické pro všech pět vesniček. Zde doporučuji nakoupit v jednom z mnoha stánků několik italských dobrot. Poté usednout na jedné ze skal a ve společnosti racků si vychutnat jídlo i výhled na úžasnou přírodní scenérii a nespočetné množství rybářských člunů ležících přímo v ulicích vesnic.

Do Manaroly vede pěší cesta, jež nese překrásný název Via Dell’Amore (Cesta lásky). Do centra vesnice Corniglia se musíte vyšplhat po několika stech schodech, ale tato námaha opravdu stojí za to, protože poté vás malované cedulky s nápisem La Mare zavedou přímo k té nejkrásnější pláži z celé Cinque Terre. Cestou dlážděnou kamennými schody uprostřed rozsáhlých vinic scházíte na pláž Spiaggia di Guvano, kde si můžete zaplavat ve vlnách moře s tou nejprůzračnější vodou široko daleko.

Nejroztomilejší Vernazzu zdobí nejen barevné domečky, ale k tomu také barevné slunečníky restaurací. Ale co je tu tím největším lákadlem? Středověký hrad uprostřed přístavu lemovaný uzoučkými uličkami, kde si všímejte drobných předmětů zdobící okna, dveře, zahrady, hospůdky… Uličky vás vždy zavedou zpátky dolů do přístavu, abyste si v některé z hospůdek vychutnali všechny typické chutě tohoto italského ráje – od sardinek, oliv, rajčatového pesta, datllové polévky až po tu nejjemnější italskou zmrzlinu.

Poslední zastávkou na vaší cestě nejspíše bude moderní Monterosso, v jehož centru byla vybudována řada hotelů pro stále se zvyšující zájem turistů, a tudíž zde modernost předčila malebnost předešlých čtyř vesniček. Ale pořád je to vesnice, která se jako jediná pyšní nádhernou písčitou pláží a koupáním v čisté vodě. Atmosférou trochu připomíná Azurové pobřeží ve Francii.

Já Cinque terre navštívil už podruhé a už teď vím, že ne naposled.

Naše ubytování: B&B Fattore, Levanto

itálie

milan • 15. 4. 2017


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: