Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Safari – za velkou pětkou do Tanzánie 1

Další díly seriáluSafari – za velkou pětkou do Tanzánie 2 >>

Tanzanie zřejmě nebude první země, která vás napadne, když se rozhodnete splnit si sen a vyrazit na safari. Možná by ale měla. Díky výhodným letenkám se tam dá doletět za rozumnou cenu a hlavně tu najdete nepřeberné množství rezervací, nabízejících možnost vidět zvířata, která znáte jenom ze zoo, v jejich přirozeném prostředí. V Tanzánii je kráter Ngorongoro I přírodní rezervace Serengeti a také Olduvai, kolébka lidstva.

Naše cesta začala jako obvykle neurčitým plánem vyrazit na konci roku někam do tepla a uniknout listopadovému počasí. Pokračovala objevem výhodných letenek do Dar es Salaamu přes Istanbul a pak už zbývalo jenom vymyslet, jak plánované dva týdny naplnit. Nakonec jsme se rozhodli strávit první týden putováním po rezervacích. Museli jsme se rozhodnout, zda si všechno zařídíme sami, či využijeme služeb místních cestovních agentur. Možnost pronajmout si auto a zařídit si všechno sami jsme nakonec zamítli jako příliš náročnou na organizaci.

Statečnější cestovatelé radí prostě dorazit do Arushi a koupit si safari u jedné z mnoha místních agentur. Tento způsob vám může ušetřit peníze, ale musíte přistoupit na již předem naplánovanou trasu. Nebo můžete začít průzkumem nabídky na internetu, a oslovit některou z agentur s požadavkem na sestavení safari přesně podle vašich požadavků.

Musíte si ujasnit, na jak dlouho chcete vyrazit a také jaké rezervace chcete navštívit. Obvyklá safari trvají od několika dní, které vám umožní prohlédnout ta nejslavnější místa, až po několik týdnů, které vám umožní dojet až k Viktoriinu jezeru či k jezeru Tanganika. Agentura vám ale klidně sestaví i program zahrnující neobvyklé cíle – třeba účast na tradičním lovu s domorodci nebo prodloužení cesty za hranice Tanzánie či na Zanzibar.

Dalším důležitým kritériem je samozřejmě cena. Ta je závislá nejen na počtu dní a navštívených parcích, ale také na míře luxusu ubytování a stravy. Levnější safari zahrnuje ubytování v kempech. Kempy jsou vybaveny základním hygienickým zařízením. Nečekejte žádný luxus a smiřte se s tím, že čím vyšší sezóna, tím víc turistů a horší stav toalet a sprch.

My jsme náhodou narazili na mladou tanzanskou agenturu Hekima Safaris, která má spolupracovníka v České republice. Díky tomu bylo mnohem snazší sestavit program podle našich požadavků a vyhnout se nejasnostem, způsobených jazykovou bariérou. S Ondřejem jsme si domluvili rozšíření původně plánované trasy o zajížďku do rokle Olduvai, i podrobnosti o možnostech pobytu u místních lovců, který jsme nakonec pro nedostatek času museli z programu bohužel vyřadit.

Ondřej nám pomohl i s plánováním příjezdu. Na safari se nejčastěji vyráží z Arushi, která je den jízdy autobusem z Dar es Salamu, kam jsme přiletěli z Prahy. Autobus je nejlevnější způsob transportu, ale vyžaduje trochu odvahy. Na letišti na nás brzo ráno čekal Jackson, který nás dovezl na autobusové nádraží, koupil lístky a pak s námi jel do Arushi odkud je to do Serengeti už jen asi 200 km, většinou po nové silnici. Strávili jsme přes 8 hodin, ale cesta se může klidně protáhnout i 12, ve starém autobuse bez klimatizace, ale jízda rozhodně stála za to. Silnice celou dobu mírně stoupá a krajina kolem se mění. Projíždíte neúpravnými a hlučnými městy i vesničkami jako z filmu a všechno je nějak mnohem barevnější než u nás. Hlína je sytě červená a nebe nebesky modré.

Arusha je rychle rostoucí město s velice příjemným podnebím. Když je jasno, můžete si sednout na balkón a dívat se na Kilimandžáro. Samozřejmě, pokud máte dost sil a odvahy, můžete se na Kilimandžáro i vypravit. Vzhledem k výšce hory však taková výprava není pro netrénované jedince. Když nic jiného, je vážnou hrozbou výšková nemoc, která může postihnout kohokoli, bez ohledu na fyzičku.

Další díly seriáluSafari – za velkou pětkou do Tanzánie 2 >>
cestovánícestovatelsafariTanzánietipy na cestytravelblogvolný čas

lenka • 3. 9. 2017


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: