Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Safari – za velkou pětkou do Tanzánie 2

Další díly seriálu<< Safari – za velkou pětkou do Tanzánie 1

Našich pět dní jsme strávili v pohodlném džípu s odklápěcí střechou. Náš řidič Dulaa a kuchař Juma nám každý večer postavili stan. Pro naše evropské otužilé organismy byl pohled na tlusté spací pytle, které nám do nich chystali, trochu k smíchu – africké noci jsou opravdu teplé a i když podnebí v této části Tanzánie je chladnější, využili jsme je asi jenom při noclehu nad kráterem Ngorongoro, kdy pršelo a výrazněji se ochladilo. Kuchař nám pak každé ráno připravil teplou snídani, na cestu studený oběd a večer bohatou teplou večeři. V průběhu dne jsme měli k dispozici vodu a další nealko nápoje. Tady praktickou radu – ověřte si, kolik a jaké nápoje jsou v ceně. V parcích není kde doplňovat zásoby a při výběru agentury jsme narazili i na nabídky, kde nápoje nebyly v ceně vůbec nebo třeba jen malá láhev vody. Pokud si i přesto takovou vyberete, je třeba před odjezdem zajet do obchodu v Arushe a nakoupit si, co by vám mohlo chybět.

Jezdění džípem po pláních národních parků je úžasný zážitek. Nekonečná rozloha Serengeti v době migrace vám vyrazí dech. U vjezdu do národního parku je malý pahorek, ze kterého můžete vidět až na obzor. Pláň se táhne do nekonečna a je pokrytá skupinkami zvířat – zeber, antilop a pakoňů, kterých jsou statisíce, možná miliony. Všichni se klidně pasou a nenápadně postupují jedním směrem. Pak sednete znovu do auta a vyrazíte a za chvíli jste přímo mezi nimi. Nikdy předtím jsem neviděla tolik zvířat pohromadě. Musím se přiznat, že nejdřív jsem si říkala, že musí být nuda koukat celý den na zebry, ale vážně není. Ten pocit je prostě úžasný. I kdyby se vám zebry omrzely, váš řidič se celou dobu více či méně nápadně snaží nabídnout vám to hlavní – vidět Big five. Celý den jezdí po vyježděných cestách a komunikuje s ostatními řidiči, aby vám dopřál pohled na stáda slonů a buvolů, osamělé nosorožce, či lvy. Když máte štěstí, najdete i levharta.

Kráter Ngorongoro je také úžasný. Jak už název napovídá, jde o kráter sopky, na jeho dně se pasou stáda slonů, hroši a zase zebry, pakoně a buvoli. Na jezerech se usadili nádherní plameňáci. Do kráteru se sjíždí strmou silnicí. Na dně nepotkáte žirafy, prý neumějí sejít strmý svah. Co tam najdete v nemalém množství, jsou kosti slonů. Staří sloni prý dokážou sejít do kráteru za vodou, ale když je čas přesunout se dál, nezvládnou vyšplhat ven a nakonec v kráteru zemřou. Z vyhlídky, odkud začíná sjezd dolů, vypadá kráter Ngorongoro trochu jako mechová pivní zátka. Ploché dno a kolem na pohled svislé stěny.

Náš nejkrásnější nocleh byl právě v kempu nad kráterem. Počasí sice nebylo nejlepší – to je cena za cestování mimo sezónu. Získáte nižší ceny a menší davy, ale riskujete horší počasí. Z kempu však bylo vidět do kráteru a na louce kolem stanů se pásly zebry. Velice nahlas, musím dodat, až nás v noci jejich chroupání několikrát vzbudilo. A nejkrásnější „zvířecí“ zážitek? Určitě rodinka levhartů, kterou jsme přes hodinu sledovali, jak na stromě večeří čerstvě ulovenou antilopu. Tak, jak jsou pláně plné života, je na nich i smrt. Uvidíte nejspíš obojí – ať už jako čerstvý úlovek, nebo vybílené kosti v trávě. Ale i to k safari a k životu na afrických pláních patří.

Ngorongoro
Ngorongoro je území na dně vyhaslé sopky o rozloze 260 kilometrů čtverečních. Je hluboký 610 metrů a je to také největší neporušená sopečná kaldera na světě. Nachází se zde největší koncentrace divokých zvířat na území Afriky. V roce 1959 bylo vyhlášeno za chráněné území a odděleno od parku Serengeti. V roce 1979 bylo území zapsáno do seznamu Světového přírodního dědictví UNESCO.

Serengeti
Národní park Serengeti leží východně od Viktoriina jezera a má rozlohu téměř 15 tisíc kilometrů čtverečních. Patří k nejznámějším africkým národním parkům a od roku 1981 je na seznamu UNESCO. Park vznikl už v roce 1951. V řeči Masajů znamená Serengeti „nekonečná prérie“.

Tanzánie
Tanzánie leží na východním pobřeží střední Afriky. Vznikla sloučením dvou států – Tanganiky a Zanzibaru. K tomu došlo v šedesátých letech 20. století, kdy se Tanzánie osamostatnila od Velké Británie. Tanzánie patří k nejdéle osídleným zemím světa, našly se zde pozůstatky prvním známých lidí – otisky stop dvojnohých homininů a první kamenné nástroje v rokli Olduvai, kterou můžete cestou do Serengeti navštívit. Největším městem je rychle rostoucí a dost nepůvabný přístav Dar es Salaam, který má již asi 3 miliony obyvatel. Vnitrozemí je převážně křesťanské, zatímco pobřeží a především Zanzibar jsou převážně muslimské. V zemi nedochází k náboženským konfliktům.

Další díly seriálu<< Safari – za velkou pětkou do Tanzánie 1
AfrikacestopiscestovánícestovatelsafariTanzánietipy na cestytravelblogvolný čas

lenka • 12. 11. 2017


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: