Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Češi jsou ve finále světové divadelní olympiády!

Česká republika se dostala do finále jednoho z největších světových divadelních festivalů – World Theatre Olympics, který se bude koná od 17. 2. do 8. 4. 2018. Z desítek tisícovek souborů vybrala odborná porota National School of Drama (NSD) český soubor černého divadla HILT. World Theatre Olympics patří mezi největší světové divadelní festivaly. V roce 1993 byl založen v Řecku, kde byl v roce 1995 poprvé pořádán. Tato světová divadelní oslava každý rok probíhá v jiné zemi.

HILT působí v pražském Divadle U Valšů a letos slaví již desáté výročí od svého založení. Své představení Phantom odehrají v rámci festivalu v Dillí 1. 4. a v Bombaji 3. 4. 2018. Cestu do Indie využije soubor zároveň k příležitosti oslav 100. výročí Československé republiky a vystoupí na slavnostním večeru Českého a Slovenského velvyslanectví. Soubor HILT má díky Martinovi Mackovičovi československé obsazení.

Pro HILT to rozhodně není první cesta do zahraničí. Má za sebou řadu mezinárodních úspěchů. „Do Indie se vracíme již popáté. V roce 2009 jsme se již například zúčastnili festivalu Bharat Rang Mahotsav v Dillí a Lucknow. Navšívili jsme také Equador, Řecko, Polsko, Německo, Maltu a Slovensko,“ dodává Štěpánka Pencová, herečka a jednatelka souboru.

Soubor se také věnuje dobročinnosti – podporuje SOS dětské vesničky. Uspořádal pro ně speciální benefiční představení v domácím divadle U Valšů a zároveň věnují této neziskové organizaci část výdělku ze svých zájezdů. Ředitel souboru, Theodor Hoidekr, k tomu dodává: „Rozhodl jsem se podporovat právě tuto organizaci, protože sám jsem zažil jako dítě těžký start a rád bych ho nyní, když jsem dosáhl se svým souborem mezinárodního úspěchu, usnadnil dětem ze sociálně slabých poměrů“.

Pencová a Hoidekr o svém úspěchu říkají: „Když přišlo písemné rozhodnutí od organizátorů festivalu, obálku jsme otevírali s velkou nervozitou. Dostat se na tuto prestižní mezinárodní oslavu divadla, která je olympiádou kulturního světa, bereme jako ocenění naší práce a zároveň velkou zodpovědnost – chceme co nejlépe reprezentovat Českou republiku“.   

I přesto, že „Phantom – best of 2007-2017“ je uváděn na stálé scéně Divadla U Valšů v centru Prahy, soubor HILT se připravuje intenzivně zkoušet se svými tanečníky a herci, než Českou republiku odletí reprezentovat na světový festival. „Nesmíme usnout na vavřínech, divadlo je organismus, který musí stále na něčem pracovat,“ dodává Pencová.

Představení Phantom: Best of 2007 – 2017 vzniklo u příležitosti 10. výročí souboru. Oproti původní verzi představení, které stojí především na tanečních výstupech, v ní diváci mohou vidět také multimediální projekce. Hoidekr, jako autor choreografie, v ní nezapře svou minulost profesionálního tanečníka. Doprovázel např. Ivetu Bartošovou, Janu Fabiánovou, Evu Pillarovou, Heidi Janků a mnoho dalších. Pencová zase vystupovala v muzikálech divadla Karlín, v Divadle Na Zábradlí a hraje i v českých nebo zahraničních filmech.

 

milan • 8. 3. 2018


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: