Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Vojtěch Morava bude novým porotcem uměleckého projektu E-MOC-E

Projekt E-MOC-E se rozjel do svého 13. ročníku. Umělci se přihlašují a mohou vyhrát řadu zajímavých výstav a účast na komponovaných večerech hudby a poezie (např. v Jindřišské věži či v galeriích ALTERNATIF Mezibranská). Ve dvacetičlenné porotě, která vybírá ty nejlepší umělce, zasedají každý rok výrazné osobnosti české kultury. Každé z nich jsme za vás položili 6 otázek.

Vojtěch Morava

Novým porotcem se od roku 2019 stane také Vojtěch Morava, který pomáhá umělcům v prezentaci především v mimopražských galeriích. Vojtěch hraje, vyučuje, organizuje. Má vlastní divadelní profesionální soubor a hraje i v jiných divadlech. Tábor, ve kterém aktuálně žije a působí, podle svých slov miluje a už ho neopustí. Mimo jiné tam pracuje jako provozní v restauraci a vinném baru Thir.

  1. Proč ses rozhodl podporovat umělce v rámci projektu e-moc-e a stát se porotcem?

Kdo by nechtěl otevřít dveře někomu dalšímu? Již jsem byl porotcem na uměleckých/divadelně literárních přehlídkách. A sám jsem si desítkami takových prošel jako účastník. Reflexe nezávislých lidí je nesmírně důležitá. Dotyčný ji nemusí přijmout, tak jak ji porota sdělí. Ale i přes to ho může nasměrovat.

  • Bývá pro tebe těžké vybrat z přihlášených umělců ty nejlepší? Nebo míváš hned “čich” na vítěze?

To je individuální. Z vlastní zkušenosti vím, že si člověk nevybere reprezentativní ukázku či práci, tu pravou třeba on sám nepovažuje za tu jedinečnou. Základ či řemeslo se ale pozná. Pokud umí, je volba jasná.

  • Byl za historii tvého porotcování mezi soutěžícími nějaký konkrétní talent, který ti utkvěl v paměti? A čím?

V projektu e-moc-e mne čeká mezi porotci první ročník. Mohu-li tedy vybrat z porotcování jiných akcí, tak ano. Viděl a slyšel jsem neskutečně citlivě, ale hlavně s neuvěřitelnou vášní přednesnený monolog na soutěži v Pardubicích, až mi z toho naskočila husí kůže. Dívce bylo 14 let.

  • Čím teď aktuálně nejvíc žiješ? 

Svým rozmanitým životem. Jsem provozní restaurace a vinného baru Thir v Táboře. Miluju tuhle práci, práci s vínem, s lidmi, s týmem, který tu mám. Zároveň v Táboře vyučuji, organizuji kulturní akce, zapojuji se do života města a hraji jak vlastní inscenace, tak jsem naskočil do profesionálního zdejšího loutkového divadla. Žít tím co Vás baví, to je sen, ne? Jsem za to šťastný. I za lidi, které jsem zde potkal.

  • Na kterou svou stopu v české či světové kultuře jsi nejvíce hrdý?

Jsem patriot, ať se děje, co se děje. A jsem pyšný na spousty různých věcí, byť jsou to třeba maličkosti v tom obrovském světě. Jmenovat pár konkrétních věcí, to by nemělo smysl. Vydalo by to na samostatný rozhovor.

  • Co bys popřál soutěžícím v letošním ročníku projektu e-moc-e?

Řemeslo je samozřejmě podstatné, to se dá naučit. Zápal pro věc je už pouze na každém z nás. Nechte se inspirovat, unést, nadchnout… Vytrvejte a buďte sví. Nezaprodejte se a diskutujte, sdružujte se, zapojujte se…

PŘIPOJE SE DO NOVÉHO ROČNÍKU ZDE

milan | Víc než práce

milan • 1. 2. 2019


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: