Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Erika Merjavá – Cizinka je moje divadelní zpověď

Erika Merjavá uvedla letos novou divadelní hru, která stojí na jejím autorském autobiografickém textu a živé jazzové hudby. Divadelní hra Cizinka v Chaloux měla premiéru v říjnu ve Vršovickém divadle MANA. Nyní se chce více přiblížit divákovi a reprízu uvede autorka již 12. 1. 2020 v intimnějším prostředí poetické hospůdky BALBÍNKA.

Jak tě napadlo udělat autorské představení, které je autobiografické?

Vycházela jsem z vlastních starších textů, které jsem poskládala v určitý celek: moje „Dopisy Bohu“ a povídku „Dopis babičce“. Pak jsem dala text k posouzení dramaturgyni a pedagožce z DAMU a tím začala naše společná cesta hledání finální podoby textu.

milan | Víc než práce Erika Merjavá, Elena Sonenshine, Mirek Linka a Jiří Pělucha

Kdo ti dělal supervizi?

Eva Čechová, která vyučuje na DAMU autorské herectví. Naučila mě, jak se postavit k vlastnímu textu. Eva kromě dramaturgické supervize přišla i na pár zkoušek do divadla a dala mi velmi podnětné připomínky i k mému režijnímu nápadu.

Tato forma je asi náročná…hodinové představení, které stojí na monologu jednoho člověka. Je to těžší, než co jsi hrála dříve (tedy klasické divadelní hry)?

Je to lehčí. Přesně jsem totiž věděla, co říkám. Nic jsem nemusela hrát. Jen jsem tam byla. Šlo to samo…

Jsou tam osobní věci. Neměla jsi pocit, že se tak „obnažuješ“?

Nepřišlo mi to tak. Nemám problém říkat osobní věci. A mimo to, myslím, že člověk vychází v autorské tvorbě především ze sebe, svého osobního příběhu. Co je silnější než každý jeden lidský příběh? Co může inspirovat více? Vlastně tím zjišťujeme, že jsme všichni stejní a potýkáme se se stejnými problémy. A to je uvolňující.

Doprovází tě česká jazzová špička – zpěvačka Elena Sonenshine. Proč tato volba?

Rozhodovala jsem se mezi jazzem a východoslovenskými lidovkami. Nakonec jsem si uvědomila, že lidovky by nebyly natolik tvárné. Jazz je tvárnější, ale zároveň tam přinesl i lidové prvky, např. v písni Červené jablčko.

milan | Víc než práce Elena Sonenshine zpívá v představení Cizinka v Chaloux

Proč to je Cizinka v Chaloux?

Zásadní moment v textu, který předěluje první a druhou část je období, které změnilo můj pohled na sebe samu, svůj život, silné i slabé stránky. Bylo to období mého pobytu na samotě v Provence v Chaloux, v tichu, kdy člověk zůstává sám se sebou, protože se ocitá mezi cizími lidmi, moc nerozumí jazyku, zvyká si na jinou kulturu. Přirovnala bych to k delšímu pobytu na poušti, i když v soft verzi. Po tomto momentu se pak v textu vracíme do roku 2019, kam jsem vlastně došla.

Plánuješ k tomu dělat další díly?

Plánuji dělat sérii představení. Chci to do budoucna odosobnit. Tím mi to dá prostor k většímu rozletu a fantazii. Bude to možná „Cizinka ve větru“?

Proč uvedeš reprízu v Balbínově poetické hospůdce? Do divadla MANA přišlo hodně diváků.

To představení je velmi intimní, a proto by mohla být Balbínka ideální. Chci, abychom si s divákem byli bližší a více se ho to dotklo. Abychom v tom příběhu byli více spolu.

Přijďte se tedy podívat 12. 1. 2020 ve 20 hodin. Více informací v události ZDE.

Trailer ke hře:

Trailer ke hře Cizinka v Chaloux

milan • 5. 12. 2019


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: