Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Lucie Dolfi: Kultura je nutnou potravou pro život

Porotci uměleckého projektu E-MOC-E bilancují na sklonku roku v sérii rozhovorů. Tentokrát jsme se ptali kastelánky Jindřišské věže Lucie Dolfi.

Jaká je vaše nejoblíbenější vánoční pohádka?

Z těch „starších ročníků“ je jich hodně, ale převažují Tři oříšky pro Popelku, Princ a Večernice, Princezna se zlatou hvězdou na čele…z novějších je to Anděl Páně. Bohužel z těch nových fakt není z čeho vybírat, připadají mi „ušité horkou jehlou“, stačí vynikající herecké obsazení a je to. Bohužel pravdou je, že nejsou tak výpravné a uvěřitelné, a aby to bylo pro dnešní generaci tak se tam používají slova, které za mě do pohádek nepatří….

Jaký byl váš největší umělecký zážitek roku 2019?

Kultura je pro mě nutnou potravou pro život, zažila jsem toho za tento rok mnoho. Zásadním zážitkem byla pro mě oslava 30. výročí svobody – Sametové revoluce. Přesto, že teď už dlouhou dobu jsem nespokojena s vládou a politickým osazenstvem v naší zemi, svobodu jsem oslavila ráda. Nedovedu si dnes už představit, že bychom žili v takovém diktátu, jako před tím. Obrovským kulturním zážitkem pro mě byl koncert Mireille Mathieu, Porgy a Bess a Festival romské kultury v Rudolfinu, a mnoho dalších koncertů jak našich tak zahraničních interpretů. Za zmínku stojí min. dvě výstavy u nás ve věži, italského malíře Adriana Gentiliho a ak. mal. Petra Samka, a divadelní představení ve studiu Rubín, v mé oblíbené scéně.

Jaké máte plány do příštího roku? Kam byste pozval/a naše umělce?

Vzhledem, k tomu, že jsem kastelánkou Jindřišské věže, určitě tedy k nám. Připravujeme mnoho zajímavých výstav a také divadelních představení. Já osobně se těším na koncert Nicka Caeva, což je moje srdcovka…

Co byste popřála našim umělcům do roku 2020?

Přeji ať je múzy neopouští, ať mají svobodu ve vyjadřování, přeji jim sebevědomí, aby se nebáli přihlašovat do projektů, které jim mohou „otevřít“ dveře do dalších uměleckých kruhů. Přeji jim zdraví a štěstí, jedno bez druhého nejde.

Projekt e-moc-e, který podporuje již 13 let české umělce, vstupuje do nového ročníku. Přihlašovat se můžete podle pravidel na www.e-moc-e.cz/pripojte-se

milan • 31. 12. 2019


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: