Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Erika Merjavá: Co nevytvoříme, nikdy nebude

Porotci uměleckého projektu E-MOC-E bilancují na začátku roku v sérii rozhovorů. Tentokrát jsme se ptali divadelní režisérky, pedagožky a herečky Eriky Merjavé.

Jaká je vaše nejoblíbenější vánoční pohádka?

Perinbaba od Juraja Jakubiska. 

Jaký byl váš největší umělecký zážitek roku 2019?

Mým největším uměleckým zážitkem je, když vidím hrát naše divadelní skupiny Talent drama studia. Když jsou schopni mě znovu a znovu rozesmívat nebo dojímat, přestože jsem představení s nimi připravovala. Když jdou do věcí, jakoby to hráli poprvé a skutečně si to na jevišti užívají. Pak  mě dojala Mikulášská pohádka ve Vršovickém divadle Mana, kterou režíroval náš 16-letý bývalý student, hrály tam tři děti z našeho souboru spolu s panem farářem Husova sboru. Bylo to moc krásně udělané a dojemné. Pak to bylo autorské představení Miss Amerika Miřenky Čechové, film Tenkrát v Hollywoodu Quentina Tarantina, koncert Mária Biháriho v kostele Husova sboru, divadelní představení Lidice v Balbínově poetické hospůdce, kde hrály dvě naše děti z Talent drama studia. A velmi doporučuji se na to představení jít podívat s dětmi.

Jaké máte plány do příštího roku? Kam byste pozvala naše umělce?

Ráda bych v Talent drama studiu podpořila stávající komunitu dětí, mládeže a dospělých, kteří u nás studují, nebo studovali, příznivců našeho studia, také vzniknou společné projekty mezi skupinami jako bylo kdysi Imaginárium H. Ch. Andersena, které jsme dělali ve spolupráci s Vršovickým divadlem Mana. Od konce měsíce děláme Klubovnu, kterou má na starosti naše mládež. Budou tam různé zajímavé přednášky, hosté, čtení, muzika, volná autorská tvorba. Také bych ráda udělala pokračování svého autorského představení Cizinka v Chaloux. Reprízu mohou diváci vidět již 12. 1. v Balbínce.

milan | Víc než práce Cizinka v Chaloux s živou jazzovou hudbou

Co byste popřála našim umělcům do roku 2020?

Především pokoj v srdci, lásku k lidem a ke všemu, co člověk dělá. A otevřít se pro tvorbu, protože jak říká Marek Orko Vácha, co nenapíšeme, nesložíme, nenamalujeme, nezprodukujeme, prostě nevytvoříme, to nikdy nebude, protože v tom konkrétním projektu, který uděláme, se odráží specifičnost a jedinečný pohled každého člověka. 

Projekt e-moc-e, který podporuje již 13 let české umělce, vstupuje do nového ročníku. Přihlašovat se můžete podle pravidel na www.e-moc-e.cz/pripojte-se

milan • 3. 1. 2020


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: