Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Práce snů. Existuje něco takového a jak ji najít?

Když se setkají dva lidé, dříve nebo později padne otázka: „Čím se živíš?“. Není třeba to odsuzovat, odpověď je totiž skutečně zajímavá. Způsob, jakým je vyřčena, naznačuje mimo jiné, zda je dotyčný se svou prací spokojen či nikoliv. A nejen s prací – pokud vás zaměstnání naplňuje, budete s o to větší pravděpodobností spokojení i v osobním životě. A naopak.

Co by bylo, kdyby…

Proto se tolik maturantů, studentů či absolventů trápí otázkami: „Co je pro mě to pravé? V čem bych mohl vyniknout? Kde mohu uplatnit své talenty. Abych se jednoho rána neprobudil a neřekl si, co by bylo, kdyby…“

Jako by existovala práce, která člověka zkompletuje. Střez se toho ji nenajít! V minulosti měli lidé odlišný problém:  hledáním práce pro ně se zabývali jejich rodiče. Buď své děti určili za pokračovatele rodinných řemesel či podniků nebo značnou měrou předurčili jejich pracovní osud.

Hezkým příkladem je spisovatel Franz Kafka. Jeho otec seznal, že psaní není řádné povolání a svého syna dohnal dokonce k tomu, že se tento později světoznámý spisovatel stal podílníkem továrny na azbest, přestože se o tento materiál vůbec nezajímal.

Být sám sebou

Dnes jsou lidé o poznání svobodnější než dříve. Rodiče už do jejich životů nemají moc co mluvit. Na výběr je přitom tolik studijních oborů i specializovaných povolání, že lze snadno ztratit přehled. Vlastně by to měla být dobrá zpráva: člověk se může patřičně realizovat.

Mnozí však toto naordinované hledání úžasné, perfektní práce, práce snů, považují za příliš únavné. Snaží se, hledají, bojují. Ale kýžená práce, ve které by do sebe vše zapadlo, ne a ne přijít.

Orientujeme se podle přátel, kolegů, známých lidí z televize nebo internetu a sledujeme, co v životě udělali správně, že dosáhli takových úspěchů. Nedojdeme přitom k poznání, že by oni sami kopírovali jiné vzory, ale že dělali to, co je baví, čím skutečně jsou a to jim pomohlo.

david • 14. 3. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: