Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Čím větší kanceláře, tím nemocnější zaměstnanci

Jsou kanceláře ideálním prostředím pro množení bacilů? Švédská studie zkoumá souvislost mezi velikostí kanceláře a nemocností. A došla k závěru, že nerozhoduje jen, kolik lidí v kanceláři sedí, ale také to, zda jde o muže či ženy.

Velké, takzvané openspacové kanceláře, skýtejí nejedno riziko. Nejenže se musíte vypořádat se splíny svých kolegů, ale navíc se budete muset smířit s tím, že budete častěji nemocní. Tento výsledek poskytla studie švédských vědců zveřejněná v odborném časopise Ergonomics.

Ze studie vyplývá, že zaměstnanci ve velkých kancelářích měli dvakrát častěji nemocenskou dovolenou než jejich kolegové s komfortem menších kancelářských jednotek. K vyhodnocení byla použita data více než dvou tisícovek zaměstnanců. Vědci Stockholmské univerzity průzkum prováděli každé dva roky u stejných zaměstnavatelů, aby postihli dlouhodobé efekty.

Mít své místo

Zejména muži trpí tím, že nemají pevné pracovní místo a v rozlehkých kancelářích si musí hledat znovu a znovu nové. Pak jsou dvakrát více nemocní. Pro ženy podle všeho není tak důležité mít vlastní kancelářský revír.

Pokud ale muži mají v openspacové kanceláři své místo, nejsou zdaleka tolik nemocní jako ženy. V kancelářích, kde jsou po dvou či po třech, jsou potom muži dokonce méně nemocní než ve zcela soukromých kancelářích.

Vysvětlení však vědci nenabízejí jednoznačné. Vliv na tento stav mohou mít dokonce zcela protichůdné skutečnosti. Nachlazení zaměstnanci mohou mít větší tendenci zůstat doma, aby v otevřených kancelářích někoho nenakazili. Jiní zase mohou do práce jít i s nemocí jen proto, aby jejich práci nemuseli dělat kolegové.

david • 31. 3. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: