Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Nebezpečím na sociálních sítích se netrápí 9 z 10 Čechů

Uživatelé si příliš neuvědomují rizika aktivního vyžívání sociálních sítí. Vyplývá to z průzkumu Kaspersky Lab a B2B International mezi uživateli ve 27 zemích světa, včetně Česka. Sociální sítě jsou dle průzkumu třetí nejoblíbenější aktivitou na internetu, hned po e-mailu a čtení, na mobilech dokonce druhou.

Češi se přitom kybernetických zločinců na sociálních sítích moc neobávají. 91 % dotázaných v Česku si myslí, že hackery nezajímají, nebo dokonce o této problematice ani neuvažují. 15 % českých respondentů probírá na sociálních sítích soukromé záležitosti s cizími lidmi, stejné množství na nich sdílí informace, které by v reálném životě nikdy neodhalili.

43 % účastníků dotazování v Česku přiznalo, že zadávají data svých online účtů i ve chvíli, kdy jsou připojeni přes veřejnou síť Wi-Fi. Pouhých 8 % Čechů v průzkumu Kaspersky Lab uvedlo přihlašovací údaje ze sociálních sítí jako jeden ze tří druhů informací, o jejichž ztrátu se nejvíce obávají.

Útočníkům přitom takové informace mohou být užitečné v podvodných kampaních, k prolomení hesla nebo například k identifikaci polohy uživatele. Přístup k účtu jim pak umožní odesílat škodlivé odkazy a soubory lidem v kontaktech, přátelích, či třeba získat osobní data zpeněžitelná na černém trhu.

Dle dat z cloudové databáze Kaspersky Security Network zablokovaly produkty Kaspersky Lab více než 600 milionů pokusů o návštěvu phishingových (falešných) stránek a 35 % z nich imitovalo sociální sítě. 34 % uživatelů v Česku podle průzkumu čelilo podezřelým zprávám snažícím se je nalákat na neznámý odkaz nebo potenciálně nebezpečný soubor. 27 % českých respondentů obdrželo e-mail zaslaný údajně sociální sítí s pokusem o získání jejich přihlašovacích údajů.

Kaspersky Lab doporučuje několik základních pravidel, která pomůžou bránit se útokům:

  • Používejte silná hesla a vypněte funkci automatického dokončování, zejména na mobilu či tabletu.
  • Omezte množství informací, které sdílíte na svém účtu, a rozdělte přátele do skupin, abyste sdíleli nejosobnější informace s těmi, kterým opravdu věříte.
  • Nestahujte soubory a neklikejte na odkazy, pokud si nejste jisti, od koho jsou.
  • Při přihlašování se ujistěte, že jde o pravou stránku.
  • Používejte co nejbezpečnější připojení.
  • Ujistěte se, že je vaše zařízení dobře chráněno.

Zdroj: Kaspersky Lab

bezpečnostFacebookinternetsociální sítě

red • 26. 9. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: