Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Spam ve třetím kvartále zneužil iPhone a ledový kyblík

Nejoblíbenějšími tématy spammerů ve třetím čtvrtletí 2014 bylo představení nového iPhonu 6 a Ice Bucket Challenge. Vyplývá to z analýzy spamu společnosti Kaspersky Lab.

Třetí kvartál spamů v číslech:

  • Podíl spamu na celkovém e-mailovém provozu byl 66,9 %, o 1,7 procentního bodu méně než v druhém čtvrtletí.
  • Na čele žebříčku zemí, z nichž spam pochází, jsou USA (14 %), Rusko (6,1 %) a Vietnam (6 %).
    Nejrozšířenější škodlivou přílohou byl trojský kůň Trojan.JS.Redirector.adf, který uživatele přesměroval na škodlivé stránky. Detekován byl v 2,8 % případů.
  • Nejrozšířenější rodinou malwaru (12,35 %) ve spamu byla Andromeda. Ta útočníkům poskytovala utajenou kontrolu nad počítači uživatelů. Druhý byl Zeus/Zbot s 10,59 %.
  • Phishing cílený na finanční služby odhalily antivirové produkty Kaspersky Lab v 38,23 % případů, což je oproti předchozímu čtvrtletí nárůst o 13,39 procentního bodu.
  • Velké množství phishingu proti platebním systémům směřovalo na uživatele společností PayPal (32,08 %), Visa (31,51 %) a American Express (24,83 %).

Spammeři začali rozesílat zprávy o chytrém telefonu iPhone 6 ještě před jeho oficiálním představením. Jako cenu jej nabízeli v různých marketingových soutěžích a výzkumech, nebo lákali na velké slevy na jeho nákup. Spamy ale sloužily jen k tomu, aby uživatele podvedly, nebo nalákaly na webové služby spammerů. Popularitu produktů Apple hojně využívali i rhybáři – na konci července nový MacBook a začátkem září právě iPhone 6. Kybernetičtí zločinci také využili zprávu o hacknutí účtů celebrit v cloudových službách Apple.

Na vlně popularity Ice Bucket Challenge, v níž se lidé natáčeli při tom, když na sebe vylili, nebo nechali vylít nádobu ledové vody, se svezli i podvodníci. Analytici Kaspersky Lab odhalili spam, který lákal na zhlédnutí videa s dalším účastníkem výzvy. Příloha spamu ale obsahovala škodlivý kód Backdoor.Win32.Androm.euop, který útočníkům umožnil ovládnout napadený počítač.

Zprávu o vývoji spamu v období od letošního července do září naleznete na webu Securelist.com.

bezpečnostiPhonemalwarespamviry

red • 1. 12. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: