Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Obal nejen prodává aneb Jak zajímavě zabalit dárek

Výborně! I letos jste obstáli v tradičním předvánočním víceboji a navzdory davům v obchodech, zpožďující se dopravě z e-shopů a znervózňujícím poznámkám známých, kteří vše pořídili dřív než vy, jste zvládli nakoupit veškeré nezbytné vánoční dary. Teď už je jenom zabalit…

To se snadno řekne. Pro méně zkušené baliče se ale může čas strávený balením dárků téměř rovnat času strávenému jejich sháněním. Ne vše totiž přichází v úhledné krabičce s pravými úhly. Navíc obal prodává, jak vědí všichni, kdo tak či onak někdy přišli do kontaktu s marketingem. A platí to i o dárcích – originální balení povýší i maličkost na pozoruhodný dar. Proto přinášíme pár tipů, jak zajímavým obalem svůj dárek upgradovat – a věříme, že se budou hodit i v době mimovánoční.

Tašky a flašky
„Balení“ dárků do dárkových tašek je pro svou snadnost čím dál oblíbenější a rozšířenější, ale upřímně řečeno se hodí spíše při předávání firemních, „korporátních“ dárků: jsou sice elegantní, ale na první pohled je zjevné, že dárce šel cestou nejmenšího odporu a byl veden snahou zabalit v krátké době dárky pro všech X dodavatelů, klientů a obchodních partnerů.
Podobným klišé firemních dárků jsou lahve. Kvalitní vína či tvrdší alkoholy jsou tradičním dárkovým předmětem – a často přicházejí v těch výše zmíněných dárkových taškách. Je to pochopitelné, protože lahev je tvar, který balení do dárkového papíru vzdoruje obzvlášť tvrdošíjně. Na druhou stranu nabízí (třeba v případě vína) možnost použít customizovanou etiketu (a využít možnosti daňového odpočtu, který platí pro firemní dárkové předměty). I při balení lahví je ale možné sáhnout k netradičním postupům, jak si řekneme dále.

Vděčné krabičky
O krabičkách už byla řeč. Pokud je dárek hranatý, balí se nejsnáze, stačí vybrat vhodný papír. Pokud hranatý není, můžete sice koupit dárkovou krabičku, v níž jsou hranaté i lyžařské podkolenky, ale cena dárku se tím často zdvojnásobí. Řešením mohou být různé „recyklované“ krabičky a krabice, pokud tedy máte dost místa na to, abyste je po celý rok poctivě skladovali. Mimochodem, Hnutí Duha odhaduje, že se u nás ročně spotřebuje balicí papír, který by stačil na pokrytí 250 Václaváků. Chcete-li tedy papírem šetřit, zvolte alternativní postupy – například nastříkání papírové krabice sprejem, pro zdatnější výtvarníky pomalování krabice či zajímavá novinová koláž. Překvapivě dobře prý také vypadají dárky zabalené do stránek časopisů, přičemž se doporučuje volit časopisy tematicky dle dárků: Harper´s Bazaar na módu a doplňky, Lidé a země na věci spojené s cestováním, měsíčník Harmonie na cédéčka či Naše příroda při turistické vybavení.

Trocha geografie
Pokud se vám do papíru vůbec nechce, vyzkoušejte poslední dobou velmi trendy balení dárků do šátků: buď japonský styl balení dárků furoshiki, nebo jeho korejskou obdobu bojagi. Na webu najdete celou řadu instrukčních videí, díky nimž do šátku zabalíte i třeba již zmíněnou lahev. Po rozbalení dárku si dárce může šátek vzít zpět (tedy za předpokladu, že obdarovaný tuto tradici z Dálného Východu zná), nebo se „obal“ stává součástí daru.
Z jiného konce světa zase pochází nápad balit dárky do hedvábného papíru a celofánu, který zajistí nezbytnou pevnost obalu. Takzvaný „americký styl“ už doputoval i do našich končin a působí velmi elegantně.

Ruční práce a vlastní invence
Pokud ale chcete dárku vtisknout skutečnou osobitost, vsaďte na ruční práci a nespoutanou fantazii. Pokud vaše fantazie potřebuje trochu rozvázat křídla, zkuste některý z kurzů kreativního balení dárků (mimochodem prima tip na dárek pro ty, kdo ještě tápou). Tam se seznámíte s nápady na netradiční obaly a ozdoby včetně textilií a přírodnin, naučíte se vyrobit vlastní krabičky, originální jmenovky, mašle a polepy dárků a dozvíte se, jak na zapeklité dary nepravidelných tvarů. Na dárky od vás se pak bude vaše okolí těšit dvojnásob.

nákupyvolný časživot

daniel • 12. 12. 2014


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: