Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Jak posilovat vůli

Síla vůle je omezený zdroj. Když ji vydáme na jeden úkol, na další už nám nemusí zbýt.

Podle pokusů vědců, například psychologa Roye Baumeistera z Florida State University, když první úkol vyžaduje větší sílu vůle, třeba snědení neoblíbeného pokrmu, druhý vzdáme mnohem rychleji. Problém je v tom, že náročně úkoly vyžadují mnohem větší počet rozhodnutí, a to je vyčerpávající.

Podobně funguje odolávání pokušení – první nabídce odoláme, zvládneme i druhou či třetí. Ale síla dochází, a pokud pokušení stále dotírá, nakonec nejspíš podlehneme.

Jak to řešit? Můžete zabránit tomu, aby se vaše vůle vyčerpávala. Stát se poustevníkem jistě pomůže zminimalizovat nutnost rozhodovat i množství pokušení, kterým je nutné odolat, ale pro většinu z nás je dost… radikální změna. Nezbývá tedy, než se pokusit vůli trénovat a posilovat.

Co tedy může vůli posílit, resp. obnovit?

Možná překvapivě sledování opakovaných pořadů v televizi. Proč? Protože už víme, jak to dopadne a můžeme si je v klidu a bez stresu užívat. A zlepší i náladu a soustředění.

Jídlo. Vůle je jako sval a pokud má dobře fungovat, potřebuje energii – jídlo. Zdá se, že vědci opět potvrzují staré rady našich babiček o tom, že není dobré rozhodovat se na lačný žaludek.

Trénink. Opakované malé úspěchy pomohou dosáhnout i těch velkých. K tomu je třeba nenechat se rozptylovat okolními vlivy. K lepšímu soustředění pomůže meditace a cvičení.

Rutina. Automatické činnosti snižují počet rozhodnutí, která je nutné udělat. Postavte si svojí ranní rutinu a držte se. Zbyde vám tak síla vůle na důležitá rozhodnutí a navíc se vám nestane, že vyběhnete z domu bez snídaně a vyčištěných zubů. A časem se možná dostanete i k tomu, že do ranní rutiny zahrnete rozcvičku!

Kvalitní odpočinek. Sem patří nejenom dobrý noční spánek, ale i přestávky mezi úkoly, nebo pohyb na čerstvém vzduchu. Koneckonců – a zase jsme u babiček – ve zdravém těle, zdravý duch.

Odměňujte se. Něco si zcela zakázat je sice někdy nutné, ale rozhodně ne příjemné. Proto své hříšky zkuste spíš odložit a dopřát jako odměnu za splněný úkol, než zcela vymazat ze života.

psychologiesíla vůlevolný časzdravíživot

lenka • 20. 2. 2015


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: