Víc než práce

Lifestylový blog o tom, že nejenom prací je člověk živ

0

Indie: Goa za časů měnové reformy 2

Další díly seriálu<< Indie: Goa za časů měnové reformy 1Indie: Goa za časů měnové reformy 3 >>

13. listopad · Panjim, Goa, Indie
Akce Výměna se vládě dost povedla. Chudí lidi nemají peníze na jídlo, všichni poctiví chodí denně do banky vyměňovat po částech svoje životní úspory za nové bankovky. A protože jsme v Indii, znamená to fronty a formuláře. A protože jsme v Indii, spousta lidí ty formuláře nezvládne a o svoje peníze nejspíš přijde. Bankomaty nefungují, peněz je málo a když už nějaké dostanou, nikde s nimi nezaplatí. Nikdo vám tady nedokáže vrátit na dvoutisícovku, když máte nákup za 100.

Jo, a ti nepoctiví? Těm je hej. Skupují zrušené bankovky pod cenou, protože mají kontakty a dokážou je vyměnit za nové bez front a formulářů. Nebo je zkoušejí vyměnit turistům za tvrdou měnu. A to i přesto, že vědí, že je turisti nemají šanci udat ani vyměnit zpátky. Jestli jste na cestě do Indie, vyhněte se starým a ošuntělým pětistovkám. 500 jedině v nových bankovkách s brejličkama. Tisícovky jsou zrušené úplně, tam aspoň nemusíte řešit, jestli platí nebo ne. Neplatí. Dvoutisícovky, které předtím vůbec nebyly, jsou dobré na větší útratu. Platby za nocleh nebo vlak, ale do restaurace jenom ve větší skupině a nebo hodně hladoví a připraveni zbytek propít. Jo, a zapomeňte i na placení v dolarech. To se oficiálně nesmí a neoficiálně dost prodraží.

14. listopad · Panjim, Goa, Indie
Dneska jsme pokračovali v exkurzi po místních bankách. Když jsme konečně našli jednu, kde měnili dolary, došly jim peníze. Mirek ale tak dlouho prosil, až nám aspoň rozměnili naše neudatelné dvoutisícovky. Takže teď máme dva paklíky desítek a dvacet funglnových stovek. V další bance jsme vyškemrali další ilegální výměnu. Denní limit – 4000 rupií na osobu. Největší problém byl, že v přepočtu to bylo 123,2 dolarů a zákon ukládá vyplatit přesně. Leč v bance nejsou drobné… Museli jsme prosit, aby nám to ředitel pobočky dovolil zaokrouhlit nahoru.

V hostelu nám sehnali taxikáře, co je ochoten nás večer odvézt na nádraží a nechat si zaplatit dvoutisícovkou. A o tom to teď tady je. Sehnat peníze, rozměnit peníze. Ale zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný:-)

Odpoledne jsme se ještě jednou vydali na lov peněz. Připravujeme si z zásoby na dny, které plánujeme strávit v malých vesničkách, kde banky nebudou. Vyrazili jsme tedy do směnárny, kam nás pořád všichni posílali. Samozřejmě ve směnárně měli akorát nápis No money. Stejný, jako na skoro všech bankomatech. Ale už jsme ostřílení valutoví somráci a cestou jsme vymetli dalších pár bank. A zase se zadařilo. Tentokrát ovšem zcela neoficiálně. Paní vyšší management si od nás načerno koupila 100 dolarů. Co je na tom nejpodivnější, že nám je dala za oficiální kurz. Buď ví o budoucnosti indické rupie něco nedobrého, nebo má hodně dobré srdce. V každém případě děkujeme. Naše hromada uplatnitelných bankovek se značně zvětšila.

Za snad příznak zlepšení situace se dají považovat fungl nové stovky, které se k nám dostaly při nákupu kešu. Divné také je, že se vůbec nikde neobjevují nové pětistovky. Ten geniální vládní plán asi zas až tak geniální není… Anebo naopak je, ale trochu jinak, než je oficiální verze.
A teď sprcha a cesta na nádraží. Hlavně musíme ty stovky poschovávat před hladovou veřejností.

(pokračování příště)

Jak se sem dostanete:
Letadlem

Kde bydlet:
Pronájem bytu přes Airbnb
Hotely například na Booking.com, Hotels.com.

pokud k rezervaci použijete odkazy z této stránky, přispějete naší partnerské organizaci E-MOC-E, která podporuje umělce, jejich tvorbu a prezentaci.

Další díly seriálu<< Indie: Goa za časů měnové reformy 1Indie: Goa za časů měnové reformy 3 >>
cestovánífinanceGoaIndiepeníze

lenka • 18. 2. 2017


Předchozí příspěvek

Následující příspěvěk

Napsat komentář

Odebírejte blog emailem

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

%d blogerům se to líbí: